BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem könnyű jó vételt találni

A globális gazdaság növekedésének lassulásával párhuzamosan a vállalati profitok is alacsonyabbak lehetnek jövőre. Nyerni leginkább a nagy tengerentúli cégek papírjaival lehet.

2016-ban még tart majd a növekedés a világgazdaságban, amit elsősorban a fejlett piacok belső keresletének fellendülése segíthet, miközben a fejlődő országok felzárkózási folyamata kevésbé lesz hangsúlyos – vélik a Morgan Stanley stratégái. Az infláció emelkedhet a fejlett országok vezetésével, miközben az energiaárak stabilizálódnak, a maginfláció pedig nő. A Fed szigorítási ciklusa megkezdődött, az elemzők szerint valószínűleg csak a jövő év második felében lassít a kamatemelések ütemén az amerikai jegybank. A lassabb gazdasági növekedés a vállalati profitok növekedését is hátráltatja, és az erős dollár nem kedvez majd sem az amerikai részvényeknek, sem a fejlődő piaci eszközöknek.

Mindezek ismeretében nem könnyű vonzó részvénybefektetést találni 2016-ban. A befektetési bank szakértői szerint, ha külföldi részvényekben gondolkozunk, akkor inkább amerikai papírokat vegyünk, mint európaiakat. A jó fundamentumokkal rendelkező európai részvények árazása az amerikaihoz viszonyítva soha nem volt még ilyen drága, mint most. Ez főként a defenzív részvények számlájára írható Európában. Az amerikai piacon viszont jó lehetőségeket lehet találni a ciklikus fogyasztási javak, az egészségügyi és a technológiai részvények között, főként a nagy kapitalizációjú és jó növekedési sztorival rendelkező amerikai cégek papírjai az érdekesek. Bár a GDP-növekedési kilátások nem a legjobbak, de a nagyvállalatok a profitrátáikat még ilyen környezetben is hatékonyabban tudják javítani, mint a kis és közepes szereplők.

Ha valaki mindenáron európai részvényeket szeretne venni, akkor érdemes az alulárazottnak tartott papírok között keresgélni, amelyeket főként a nyersanyagszektorban és az energiaszektorban lehet most fellelni. Az elemzők szerint – bár ezeknek a szektoroknak a kilátásai sem a legkedvezőbbek, és itt is profitcsökkenéssel kell számolni – ezt már beárazták a befektetők. A pénzügyi szektor különösen alulárazott Európában. Ezeknek a papíroknak viszont kedvező lehet, ha megkezdődik a kamatemelési ciklus, de az emelkedő infláció és a javuló makroadatok is segíthetnek. Ezt stratégiát a legkönnyebben akkor követhetjük, ha fejlődő piaci kitettséggel rendelkező európai energiaipari cégek vagy nyersanyagkapcsolt vállalatok részvényeit vesszük – vélik a Morgan Stanley elemzői.

A kötvénypiacon kockázat-hozam alapján a legjobb befektetések most a magas hozamú amerikai vállalati kötvények lehetnek. A kibocsátások csökkennek, ami technikailag, a kínálat alakulásán keresztül hat az árfolyamokra, és az árazási szintek is reálisak. Különösen a hitelminősítők által B minősítésekkel ellátott vállalati kötvények a Morgan Stanley kedvencei.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.