A kilencvenes évek tőzsdei közgyűléseinek hangulatát idézte a Synergon Informatikai Nyrt. tegnapi részvényesi összejövetele, amikor a „reklámszatyros” kisbefektetők órákon át bombázták kérdéseikkel a vállalati vezérkar képviselőit, hogy megtudják, néhány tíz- vagy százezer forintos befektetésük jó kezekben van-e. E felvetés a tegnapi, már-már lakossági fórumot idéző synergonos eseményen okafogyott lett volna. Hiszen azért trombitálták össze a részvényeseket, mert az informatikai társaság saját tőkéje a jegyzett tőke kevesebb mint kétharmadára csökkent, s a helyzet rendezését a jogszabályok kötelezővé teszik.
Az alternatívák közül az alaptőkeemelés szóba sem jöhetett. Hiszen a Synergon igazgatósága (it) már az elmúlt hét-nyolc évben sem talált olyan befektetőt, aki hajlandó lett volna pluszpénzt tenni a cégbe, s ezúttal sem akadt jelentkező – mondta Jeszenszky Zoltán, aki a Synergon ötfős it-jét egyedül képviselve vezette le a közgyűlést. Ez a részvényeseket sem igazán érdekelte, hasonlóan az utóbbi évekhez. A szavazati joggal rendelkezők kevesebb mint egyötöde tette tiszteletét tegnap, emiatt csak az ilyenkor szokásos egyórás várakozási időt követően – amikor már nem szükséges a legalább ötvenszázalékos részvételi arány – kezdődhetett meg az érdemi munka. Aminek végén úgy döntöttek az egybegyűltek, hogy jogutód nélkül megszüntetik a társaságot.
A január 1-jén kezdődő végelszámolásról szóló döntéshez elég volt két, egyenként 5-5 százalék alatti tulajdonos szavazata. Egyikük a Dralin Kft., melynek gazdája a ciprusi bejegyzésű Kingley Ventures Ltd., annak a kézbesítési megbízottja pedig Jeszenszky ügyvédi irodája. A másik a Cashline Befektetési Holding Zrt., melynek 74,66 százalékos részvényese az ismert egykori bróker, Albrecht Ottó által közel felerészben tulajdonolt Valiosa Befektetési Holding Zrt., míg a maradék 23,66 százalékos pakett felett a Seychelles-szigeteken bejegyzett Samolago Co. Ltd. diszponál.
A Synergon-csoport vesztét a szeptember óta csődeljárás alatt álló leánya, a Synergon Rendszerintegrátor Kft. okozta. Az ugyanis egymilliárd forintos értékben szerepel a könyveiben, márpedig ha a leánycég értékét leírná a november 30-án meglévő saját tőkéjéből, akkor alig 8,5 millió maradna, ami még a részvénytársaságok számára előírt 20 milliós alaptőke-minimumot sem éri el.
A Synergon-közgyűléseket éveken át kihagyó, ám a nyár végén még 90 forint körül forgó részvényeik 20 forint közelébe zuhanása miatt aktivizálódott kisbefektetők azt feszegették, viszontláthatnak-e valamennyit induló befektetésükből. Erre a végelszámolásra kijelölt Fintha-Nagy Ádám, a tőkepiaci ügyekben tapasztalt ügyvéd lenne hivatott, aki évi egymillió forintos tiszteletdíjért próbálja behajtani a Synergon kintlevőségeit és értékesíteni a vagyonelemeket. Az ezekért kapott pénzből először a köz- és a hiteltartozásokat kell a cégnek kiegyenlítenie, s csak ha ezek után marad még valami, azt oszthatják szét a részvényesek között.
Meglehet, jobban járnak azok, akiknek még a mai tőzsdenyitás után sikerül megszabadulniuk papírjaiktól. Hiszen a Synergon a végelszámolás megindítását bejegyző cégbírósági, illetve a felszámolást elrendelő bírósági végzés jogerőre emelkedésétől számított három tőzsdenapon belül köteles kérelmezni részvényeinek a törlését a Budapesti Értéktőzsdéről. Ezt követően a befektetők már csak a tőzsdén kívüli kereskedelemben adhatnak túl papírjaikon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.