Újrakezdhetik az intenzív kampányt és a tagdíjgyűjtést a magánnyugdíjpénztárak, ha fenn akarnak maradni. A négy megmaradt intézménynek már 60 ezernél is kevesebb tagja van, az elvárás pedig az, hogy intézményenként legalább a 70 százalékot érje el rendszeres tagdíjfizetési ráta. Ha ugyanis az arány ez alá csökken, a jegybank elrendelheti a pénztár végelszámolását.
A tagdíjfizetést illetően háromféle pénztártag van. Vannak, akik egész évre egyszerre fizetik be a teljes tagdíjat, mások havonta utalnak, egy harmadik csoport pedig – a teljes tagság nagyjából ötöde – pedig nem fizeti be a minimális összeget sem. A Budapest Magánnyugdíjpénztárnál az első típus a jellemző, náluk 2015-re a tagság 82 százaléka fizetett tagdíjat, és a 70 százalékos limitet már februárra elérték, noha az április volt az első hónap, amikortól a jegybank vizsgálta az arányokat. A pénztár az idei tagdíjakkal kapcsolatban már októberben kampányolni kezdett. Elég nagy sikerrel, hiszen a 70 százalékos tagdíjfizetési arányt a teljes 2016-os évre vonatkozóan már decemberre teljesítették, vagyis a Budapest 7151 tagja megnyugodhat, a 30 milliárd forintos vagyont kezelő pénztárat az idén már nem zárhatja be a jegybank a tagok passzivitására hivatkozva.
A legnagyobb hazai magánkassza, a 38 ezer tag 138 milliárd forintos vagyonát kezelő Horizont viszont csak néhány hét múlva kezdi a mozgósítást. A pénztárnál úgy értelmezik, hogy tavaly az éves díjfizetést választó tagok – a tagság többsége náluk ilyen – áprilistól fizették be a díjat, így elegendő, ha legkésőbb az idén is áprilisban fizetnek. A Horizontnál volt egyébként tavaly a legmagasabb – 83 százalékos – a tagdíjfizetési arány.
A Szövetségnél bizakodnak, mivel január első két hetében már 65 százalékon állt a tagdíjfizetők aránya. Náluk viszont az aktív tagoknak csak a harmada fizet be az egész évre, a többiek havonta utalnak.
Utóbbiak közül sokan azonban díjlehívással utalják át a tagdíjat, így tőlük várhatóan minden hónapban megérkezik majd az elvárt összeg – mondja Kutiné Csurgai Ágota ügyvezető igazgató. A Szövetség a második legnagyobb magánnyugdíjpénztár, 10 ezer tagja van, számláikon 33 milliárd forinttal. A legkisebb magánkassza, az MKB a 2014-es éves jelentése szerint közel 4400 tag csaknem 18 milliárdos vagyonát kezelte. Náluk is sokan havonta fizetik a tagdíjat, tavaly minden kritikus hónapban sikerült így is elérniük a szükséges arányt.
A tagdíjak befizetése azonban csak a kényszerű végelszámolás elkerüléséhez elegendő, ahhoz kevés, hogy a pénztárak fenn is maradjanak. Az intézmények ugyanis a tagdíjaknak legfeljebb 2,5 százalékát vonhatják el a működésükre, ez a havonta 200–1000 forint között szóródó kötelező tagdíjakkal számolva ágazati szinten évente mindössze 8,5 millió forint körül van. A szektor működési kiadásai viszont tavaly már az első kilenc hónapban 323 millió forintot tettek ki. A pénztárak ezért működési célú adományt is várnak a tagoktól, amelyet változó sikerrel szednek be. A Budapestnél például közlésük szerint a tagdíjfizető tagság többsége befizette a 6 ezer forintos működési támogatást, a Horizont is tavaly a tagok több mint felétől beszedte a 6 ezer forintos adományt. A Szövetségnél viszont tavaly csupán 20 százalék fizetett adományt, az idén ennél magasabb arányt várnak. Ez a pénztár egyébként a tavalyinál több, 8 ezer forintos adományt kér az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.