A magyar kisbefektetőknek is fájhat a kínai részvények esése, az új év első két kereskedési napjának több mint 7,1 százalékos mínusza főleg a biztosítók ügyfeleit érintheti érzékenyen. A befektetési egységhez kötött (unit linked) életbiztosításokon belül ugyanis még mindig népszerű befektetésnek számítanak a távol-keleti, azon belül a kínai eszközalapok.
A lapunknak nyilatkozó biztosítók közül az Uniqánál kínai alapokban 7,2 milliárd forint értékű ügyfélbefektetés van, az egyéb, részben kínai részvényeket is tartalmazó Távol-Kelethez kapcsolható részvény eszközalapokban lévők értéke pedig megközelíti a 9,4 milliárd forintot. A Generalinál 6,3 milliárd forintot, a CIG Pannóniánál 4 milliárd forint körüli állományt kezelnek ilyen konstrukciókban, a Vienna Life 4,6 milliárd forintot kezel két ázsiai eszközalapban, a Groupamánál csupán 870 millió forintos az ilyen állomány.
Nyáron már túlesett a kínai részvénypiac egy összeomláson, amikor június első felében az alig három hónap alatt felfújódott lufi kipukkadt, és bő két hónap alatt 43 százalékot esett a Shanghai Composite index, ennek hatására a magyarországi kínai kitettségű eszközalapok között is többnek két számjegyű mértékben esett az árfolyama. A befektetők egy része lépett is. A CIG Pannóniánál például az esések előtt még 7 milliárd forint volt kínai alapokban, utána viszont 4,1 milliárd forintra csökkent az állomány, amiben szerepet játszott az árfolyamfigyelő szolgáltatás is.
A kínai piac elég sokat korrigált az év végéig, de ennek jelentős része január elején elveszett. A biztosítók azonban – okulva a 2008–2009-es krízisből – általában kínálnak valamilyen, akár automatikusan működésbe lépő szolgáltatást az ügyfeleiknek, amely alacsony kockázatú eszközökbe csoportosítja át a befektetéseket, ezzel csillapítja a nagy zuhanásokat. Az Uniqánál olyan alapcsalád is van, amely portfólióátrendezés nélkül is kivédi a nagyobb eséseket.
A szakemberek nem feltétlenül tanácsolják a hosszú távon gondolkozó befektetőknek, hogy szálljanak ki a kínai piacból. A tavalyi hektikus évben is forintban számolva 18 százalékot emelkedett a Shanghai Composite – hívja fel a figyelmet a CIG Pannónia. Mocskonyi Péter, a Groupama főosztályvezetője legalább tízéves távra ajánlja az ázsiai eszközalapot, ezen a távon pedig a napi árfolyam-ingadozásoknak nincs jelentőségük. A Generali Alapkezelő szakértői szerint is kedvező növekedési potenciállal rendelkezik Kína és az ázsiai régió. Egy-egy rossz makrogazdasági adat közzététele viszont elbizonytalaníthatja a befektetőket, rövid, de intenzív eladási hullámok törhetnek ki, emiatt érdemes lehet csökkenteni a kínai kitettséget a portfóliókban, és több részvénypiaci régió között megosztani a befektetést – ajánlja Kádas Tamás, az Uniqa vagyonkezelője. A Vienna Life szintén a kínai érintettség csökkentését javasolja rövid távon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.