Rájárt a rúd tavaly a pénzpiaci alapokra. Az alacsony kamatkörnyezet miatt még a legjobbak is csak 1,3 százalék körüli hozamot értek el. Ez nemcsak a Kamatozó Kincstárjegy (KKJ) 2,75 százalékos éves hozamától marad el, de a vételi jutalékokkal, a kamatadóval és a tranzakciós költségekkel számolva eltünteti a befektetők nyereségét az ilyen konstrukcióknál ajánlott egy éven belüli időtáv esetén.
2013 vége óta folyamatosan csökken a hazai pénzpiaci és likviditási alapokban kezelt vagyon, 2015 végére az 1600 milliárd forint körüli szintről 1300 milliárdra esett vissza. A pénzpiaci alapok havi nettó értékesítési adataiból kiderül: alig volt olyan hónap tavaly, amikor pénz áramlott volna hozzájuk. Az alacsony kamatok miatt a befektetők vagy magasabb hozammal kecsegtető eszközöket kerestek, vagy egyszerűen hagyták a pénzüket a folyószámlájukon, mert nem érte meg azt mozgatni.
A tizenöt legnagyobb klasszikus pénzpiaci alap tavaly év végén összesen mintegy 467 milliárd forintnyi vagyont kezelt (ezek majdnem a teljes piacot lefedik, a vagyon 98 százalékát kezelik). Éves alapon közülük csupán ötnek a vagyona növekedett. A még rövidebb eszközöket tartó likviditási alapok vagyona ennél nagyobb volt. A legnagyobb tizenöt összesen közel 804 milliárd forintot kezelt (ez 97 százaléka a teljes piacnak).
A pénzpiaci alapok között volt olyan is, amelyiknek negatív lett a hozama az elmúlt évben (ebben szerepet játszhattak az alapkezelői költségek is). Azok a konstrukciók már jónak számítottak, amelyeknek az éves hozama egy százalék felett volt. A legjobb három hozamot felmutató alapok közé az Aegon, a Pioneer és a Diófa egy-egy alapja tartozott. A legjobb likviditási alapok (Budapest, K&H és MKB alapok) teljesítménye ennél alacsonyabb volt, de megközelítette az egy százalékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.