A hat legnagyobb amerikai bank közül egyik sem alkotott kiemelkedőt 2015 negyedik negyedévében. Bár a szerkezetátalakításon áteső Citigroup és a rekordbírságait maga mögött hagyó Bank of America bevétele 3 százalék fölötti mértékben nőtt, az idei első negyedévben már mindkét bank esetében visszaesésre számítanak a befektetők 2015 elejéhez képest. A Fed decemberi kamatemelésére jellemzően hitelkamataik növelésével reagáltak a bankok, de a jelenlegi kamatszint és a szigorodó szabályozás elegye még mindig csak a bevételek szinten tartásához elég. 2015 egészében 413 milliárd dollárnyi bevételt ért el a hat legnagyobb bank, ami megfelel az egy évvel korábbinak.
A negyedik negyedévben ismét megmutatkoztak a bankok eltérő működési modelljének sajátosságai. A kereskedési tevékenységben régen látott alacsony aktivitást mutattak az ügyfelek, ez különösen a Goldman Sachs és a Morgan Stanley bevételi számain éreztette a hatását. A tőkepiaci megingásokkal szemben ellenálló, jelzáloghitelezésben erős Well Fargo bevételei igen mérsékelt, de stabil növekedést mutathatnak az elemzői várakozások szerint a következő negyedévekben is. Ez a bank is inkább a hitelezési volumen növekedésében, mint a kamatmarzs emelkedésében bízhat, utóbbi ugyanis az egy évvel korábbi 3,04 százalékról még 2,92 százalékra csökkent a hitelintézetnél tavaly év végén. Stabilabb üzleti kilátásait mindazonáltal díjazzák a befektetők: míg a többi bank részvényárfolyama a szélesebb piacot meghaladó mértékben, 15–21 százalékkal esett e hét szerda estig szilveszter óta, a Wells Fargóé „csak” 12 százalékkal került lejjebb.
Ami viszont újdonságként aggaszthatja a befektetőket, az a hitelezési veszteségek várható romlása. A JP Morgan már most mind az öt jelentési területén növekvő kockázati költségekről adott számot. A lakossági üzletágban a hitelkártyák és az autóhitelek, a vállalati területen pedig a kereskedelmiingatlan-hitelek, a fémipari és bányászati, valamint az energiaipari kitettség minőségromlása várható számos elemző szerint. Egyelőre csak az elején járunk a romló trendnek, amelyet a nyersanyagárak további esése, illetve alacsony szinten maradása erősíthet fel idén.
A kihívások kezelésére csak a már bevált, de a végtelenségig nem folytatható költségcsökkentés eszközéhez nyúlhatnak a bankok. A Morgan Stanley új, „Project Streamline” nevű programja például 1 milliárd dollárnyi éves operatív költségtől szabadítaná meg a bankot 2017 végéig. Egyre többen tartanak azonban már attól, hogy a nagy banki költségcsökkentések a bevételtermelő képességet veszélyeztetik, és ezzel be is zárul az ördögi kör.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.