BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vad előrejelzések érkeztek 2016-ra

Idén több olyan dolog is történhet, amely sokakat meglep majd, az amerikai jegybank akár újra kamatot csökkenthet, nagyot ugorhat az olaj ára, és több mobilgyártó is eltűnhet.

A Reuters hírügynökség összegyűjtötte az idei évre vonatkozó legváratlanabb forgatókönyveket. Első helyen említik, a Janet Yellen vezette Fedet, amely decemberben a gazdaságban végbemenő pozitív folyamatokra hivatkozva kamatot emelt. Elemzők azonban úgy vélekednek, még idén újra csökkenthetik a rátát. Az Egyesült Államok EU-tól és Japántól eltérő monetáris politikája erősítheti a dollárt, amely akár a 0,85-ös szintet is elérheti az euróval szemben.

A terroristacsoportok térnyerése pedig a turisztikai iparágat és a nemzetközi kereskedelmet sújthatja. Így elképzelhető, hogy még az idén csökkentésre kényszerül a Fed. Közel 40 százalékot esett tavaly az olajár, köszönhetően az OPEC-országok generálta túlkínálatnak. A drágán termelő amerikai és brit kutak veszteségesek, így ha az olaj ára alacsony marad, több helyen is leállíthatják a kitermelést. Ebben az esetben nőne az OPEC árazási ereje, és ha az olaj iránti kereslet követi a globális gazdasági növekedést, úgy újra a tízéves átlaga, azaz 80 dollár körüli szintre emelkedhet.

Az egyik brit pénzintézet, az HSBC már idén elhagyhatja Londont, és máshová költöztetné székhelyét. Öt város jöhet szóba: Szingapúr, Hongkong, Toronto, Sanghaj és Párizs. Torontóban és Szingapúrban a legkedvezőbb az adózási környezet, előbbi mellett az is szól, hogy Kanadában magasabb adózás előtti profitot ért el a bank, mint például az USA-ban, és bőség van szakképzett munkaerőből. Szingapúr lehet azonban a legcsábítóbb célpont, olyan szempontokból teljesít kiemelkedően, mint a versenyképesség, a stabilitás és a transzparencia.

Korábban nem vették komolyan a Netflixet a versenytársak, most azonban már nagyságrendileg ugyanannyit, 50 milliárd dollárt ér, mint például a Time Warner. A Netflix 69 millió felhasználóval rendelkezik, komoly veszélyt jelentve a tv-szolgáltatókra. Előrejelzések szerint az USA-ban 2020-ra 88 százalékról 82 százalékra csökken a televízió-előfizetések aránya. A Netflix túl nagyra nőtt (2,5 milliárd dollárt költ el idén), és saját gyártású sorozatai is sikeresek. Ez alapján van félnivalójuk a tv-társaságoknak.

Több jel mutat arra, hogy számos okostelefonokat gyártó cég komoly nehézségekkel fog küzdeni az idén. A mobileladások növekedési üteme 10 százalék alá csökkent, a piac telített, az Apple és a Samsung dominanciája erős, a Xiaomi és Huawei az első telefonjukat vásárlókat tudja megcélozni. Elképzelhető, hogy a kevésbé sikeres márkáknak – mint a Sony, a HTC vagy a Kyocera – meg kell barátkozniuk azzal a gondolattal, számukra vége a játéknak, de még a kanadai BlackBerry is arra kényszerülhet, hogy idén végleg befejezze tevékenységét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.