Sok megtakarítási célú életbiztosításnál esély sincs arra, hogy gyarapítsa a vagyonát az ügyfél a magas költségek miatt. Még mindig akad tízéves futamidőre számítva két számjegyű teljes költségmutató (TKM), ami azt jelenti, hogy a költségek miatt évente legalább 10 százalékkal csökken a befektetéseken elérhető, elméletileg költségmentes hozam. A csúcsot a Metlife egyik konstrukciója tartja, ahol akár 11,82 százalékig kúszhat a mutató. Ahhoz hogy ebben a konstrukcióban gyarapodjon a pénz, netán az infláció mellett megőrizze az értékét, tartósan 15 százalék körüli éves hozamot kellene elérni. Erre azonban kicsi az esély.
A biztosítói eszközalapok teljesítményét nem összesítik, csak a normál befektetési alapokét, de ez is nyújt némi támpontot, hiszen a befektetési egységhez kötött (unit linked) alapok csaknem felét ugyanazok a cégek kezelik, mint a befektetési alapokat. A hazai befektetési alapok között pedig egyetlen olyan sincs, amelyik az elmúlt tíz évben 10 százalék fölötti átlagos hozamot ért volna el, így a biztosítók eszközalapjai közül sem valószínű, hogy sokan megugrották volna ezt a szintet.
Az idén már hatéves a TKM, a mutatót eredetileg azért vezették be, hogy összehasonlíthatóvá tegyék az életbiztosításokat, és élénkítsék a versenyt a piacon. A biztosítások azonban drágák maradtak. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint jelenleg 170-féle normál befektetési egységhez kötött életbiztosítás van a hazai piacon, ezek közül 65-nél szerepel a figyelmeztetés: a TKM-je valamelyik, esetleg az összes futamidőre számolva meghaladja a TKM-szabályzatban javasolt limiteket, ezek többsége folyamatos díjas. A TKM-szabályzatban lévő értékek egyébként nem alacsonyak. Tízéves biztosításnál az alsó limit 4,75, a felső, amit már indokolni kell 6,75 százalékos, ezek fél százalékponttal magasabbak, mint amennyit a nyugdíjbiztosításoknál engedélyeznek.
Ahhoz, hogy egy normál életbiztosításnál akár az alsó limitet is kitermelje egy vagyonkezelő némi reálhozam mellett, legalább 6-8 százalékos éves hozamot kellene elérni, ami a hazai befektetési alapkezelőknek az elmúlt tíz évben csupán 15 alapnál sikerült. Az utóbbi években pedig még nehezebb lehet tartósan magas hozamot elérni, miután a kockázatmentes kamatszint egy százalék körüli szintre süllyedt, ráadásul az ügyfelek is gyakran alacsony kockázatú alapokat választanak. A biztosítók honlapja szerint tavaly főleg a hazai részvény- és kötvénypiacon befektető alapok értek el számottevő hozamot, sok ázsiai és feltörekvő piaci eszközalap árfolyama viszont nagyot esett. A biztosítók egyre népszerűbb árfolyamvédő megoldásai persze segíthetnek a veszteség mérséklésében, az viszont, hogy alacsony kockázatú papírokba került át a pénz, a maximálisan elérhető hozamot korlátozza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.