Csökken a hazai vállalatok beruházási kedve: 2015 őszén a következő egy évben fejlesztést tervező cégek aránya 61,7 százalkot ért el, amely 11,7 százalékponttal elmaradt az egy évvel korábbi aránytól – derül ki a Magyar Fejlesztési Bank MFB-Indikátor című vállalati felméréséből. Figyelemre méltó emellett, hogy a 2014. tavaszi csúcshoz képest megfeleződött – 63,2-ről 28,5 százalékra olvadt – a határozott beruházási szándékkal rendelkező cégek részaránya.
A felmérés eredményei szerint az előző 12 hónapban tervezett és végrehajtott fejlesztésekhez hasonló volumenű beruházások várhatók a felmérést követő egy évben is, a medián 10 millió forintot ért el. Vállalatméret alapján viszont némi eltolódás figyelhető meg: a mikro- és a kisvállalkozások között az előző 12 hónapban végzett fejlesztésekhez képest emelkedett a következő egy évben tervezett beruházások nagysága a mediánérték alapján (2,9, illetve 22,5 millió forint), ugyanakkor a közép- és nagyvállalatok között 62, illetve 210 millió forintra csökkent ez az összeg, azaz a beruházásokon belül eltolódhat valamelyest a hangsúly a nagyobb vállalatok felől a kisebb cégek irányába. A tervezett beruházások összetétele az elmúlt másfél évben nem változott: vállalkozások kétharmada tervez gép-, eszközvásárlást, harmada informatikai fejlesztést, negyede ingatlan építést, ingatlan vásárlást a következő 12 hónapban, a jelzett szándék lényegében nem változott a 2014. őszi felmérés óta.
A magyarországi vállalkozások 2015 őszén a következő 12 hónapra vonatkozó beruházásaik elsődleges céljaként a hatékonyság javítását nevezték meg. Második, harmadik helyen a termelési, szolgáltatási színvonal fenntartása (állagmegőrzés), és a termelési, szolgáltatási folyamat korszerűsítése áll. A kapacitások bővítését viszont csak a negyedik helyre sorolták a cégek.
Elmaradtak a tervtől
A magyarországi vállalatok beruházási aktivitása kismértékben elmaradt a tervezettől: a cégek 13,5 százaléka a tervezettnél nagyobb összegben, 39,3 százaléka a megcélzottal megegyező volumenben, 26 százaléka viszont a szándékoltnál kisebb összegben hajtott végre fejlesztést a felmérést megelőző egy év során. Az eredetileg tervezett és a végül megvalósított beruházások összegének mediánja 10, illetve 7 millió forintot ért el. A tervezettnél kisebb volumenű fejlesztést végző cégek között az ipari cégek, a kis- és nagyvállalatok, a nyugat-magyarországi székhelyű vállalatok viszonylag nagy arányban voltak jelen.A vállalatok véleménye szerint az elmúlt két évhez hasonlóan három tényező gátolta elsősorban a fejlesztéseket 2015 őszén. A legnagyobb beruházási korlát az elmúlt egy évben nagyjából változatlan piaci bizonytalanság, amelyet a saját források egyre kínzóbbá váló hiánya követ, a harmadik helyen álló beruházási cikkek árának megítélése ugyanakkor valamelyest javult az előző évekhez képest.
Ami pedig a beruházások finanszírozását illeti: külső forrás bevonásával elsősorban az ingatlanvásárlásoknál, építéseknél számolnak a cégek jelentős mértékben – az önerő mértéke itt átlagosan 47,8 százalékos –, míg az informatikai fejlesztéseket, az oktatást, képzést, készségfejlesztést elsősorban – a beruházási összeg 70 százalék feletti arányában – saját erőből próbálják megoldani a vállalatok. Figyelemre méltó, hogy 2014 őszéhez képest jelentősen visszaesett a vállalatok által szükségesnek tartott fejlesztési hitelösszeg nagysága: a medián 80-ról 28 millió forintra süllyedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.