Az egyszeri díjas unit-linked biztosítások – sok rendszeres díjas életbiztosítással ellentétben – befektetésként is gyakran megállják a helyüket, fő előnyük a versenytársaikkal szemben a kedvező adózás: három év után 15 százalékos kamatadó helyett 7,5 százalékot, 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) helyett 3 százalékot kell kifizetnünk, ha visszavásárolunk, öt év után pedig – a tartós befektetési számlához (tbsz) hasonlóan – adómentesen juthatunk hozzá a pénzünkhöz. Nagy előnye ezeknek a termékeknek továbbá, hogy részleges visszavásárlásnál is megmarad az adómentességi periódus, valamint a ciklus számítása a technikai kezdetet követően megindul, nem kell várnunk arra, hogy a gyűjtőév leteljen, így egy egyszeri díjas életbiztosítás likvidebb is lehet, mint egy tbsz.
Az ilyen termékek, bár jellemzően drágábbak, mint a tbsz-számlák, közel sem érik el a rendszeres biztosítások költségszintjét. Három lényeges költségeleme van egy egyszeri díjas unit-linkednek: az egyszeri díj befizetésekor kifizetendő díj (vagy némely esetben több éven keresztül levont kezdeti költség), az alapkezelés költsége (amely jellemzően változik annak fejében, hogy milyen eszközalapokba fektetünk), valamint (esetenként) a visszavásárlás költsége. Utóbbi főleg abban az esetben lehet jelentős, ha vonatkozik visszavásárlási táblázat is a termékre, mivel – bár sok esetben ezek három év után már érvényüket vesztik – az első évben akár 15 százalékos visszavásárlási költséggel is találkozhatunk. A konkrét költségekről a legjobb iránymutatást a tkm-mutatók adják, amelyek a társaságok által sokszor fel nem tüntetett, az eszközalapok mögött álló instrumentumok kezelési költségeit is tartalmazzák.
Ilyen mutató egy tbsz-nél nem áll rendelkezésünkre, holott hasonló, némely esetben komoly terhet jelentő mögöttes költségek itt is előfordulhatnak. Az egyszeri díjas életbiztosítások emellett jellemzően még kedvezőbb költségekkel kezelik az első befizetés után a számlára helyezett (eseti) befizetéseket, ezért sok esetben megéri egy ilyen biztosítást minimumdíjjal elindítani, majd eseti befizetést rátenni.
A számos előny ellenére egyre népszerűtlenebbek az egyszeri díjas életbiztosítások, tavaly az egyszeri díjas termékekből származó díjbevétel 12 százalékkal zsugorodott éves alapon. Nem segíti a termék népszerűsítését az sem, hogy a biztosításokat értékesítő ügynökök körében az egyszeri díjas életbiztosítások pont a kedvező paramétereik miatt kevésbé kedveltek, az alacsonyabb költségek ugyanis jellemzően alacsonyabb jutalékot jelentenek, így az értékesítők kevésbé motiváltak az ilyen termékek értékesítésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.