Kivezetnék a tőzsdéről a Norbi Update-et – erről is szavaznak majd a részvényesek a társaság május 31-i közgyűlésén. A napirendi pont felvételét Schóbert Norbert, az igazgatótanács elnöke kérte a részvényesektől, és aligha kétséges, hogy ha a Schóbert házaspárnak a tőzsdei kivezetés a célja, akkor meg is szavazzák. Schóbert Norbert és felesége Schóbert Réka ugyanis együttesen 87,71 százalékos részesedéssel rendelkezik a cégben.
Ha Schóberték ki akarják vezetni a céget a részvénypiacról a papírokat, és zártkörűvé alakítanák a részvénytársaságot, mindenképpen ki kell fizetniük a kisbefektetőket. Erre két eljárás lehetséges: vagy a kivezetés mellett döntő nagytulajdonosok tesznek vételi ajánlatot a maradék pakettra, vagy pedig a kisbefektetők tesznek eladási ajánlatot a részvényeikre. Ezt csak azok tehetik meg, akik a közgyűlésen nem szavazták meg a kivezetést. Bárki is teszi meg az ajánlatot, a kivezetőknek méltányos árat kell fizetniük a papírokért. A felvásárlási árfolyam vagy a 180 napos forgalommal súlyozott átlagár, vagy a 360 napos forgalommal súlyozott átlagár, vagy az egy részvényre jutó sajáttőke, vagy pedig az a legmagasabb árfolyam, amelyen a felvásárlási ajánlatot tévő személy (jelen helyzetben a Schóbert-házaspár) az elmúlt 180 napban részvényt vásárolt.
A négyféle kalkuláció alapján számolt érték közül a legmagasabbat kell ajánlani a kisbefektetőknek. Ez jelen állás szerint a 360 napos átlagárfolyam lehet, ami körülbelül 443,72 forint jelenleg. A 180 napot átlagárfolyam csupán 342,76 forint, az egy részvényre jutó sajáttőke pedig 67,86 forint. Schóbert Norbert vásárolt részvényeket az elmúlt fél évben, tavaly decemberben 370 forintos árfolyamon. A Budapesti Értéktőzsde honlapja szerint a Norbi Update-ben még 705 009 darab közkézen lévő részvény van, ezekért több mint 310 millió forintot fizethetne a házaspár, ha a kivezetés mellett döntenek.
Felemás hír ez a kisbefektetők számára. Azok, akik bő másfél éve 990 forintos árfolyamon szálltak be a fitneszedző cégébe, kétségkívül nagyot buknak. Akkor több mint 831 ezer részvényt jegyeztek le összesen 823,5 millió forintért. A legutolsó, április 26-i árfolyam viszont csupán 252 forint, ennél szinte biztosan többet kaphatnak majd a részvényeikért Schóbertéktól. Kérdés, mennyire csillapítja ez a kisbefektetők csalódottságát, akik közül ráadásul a legtöbben a Buda-Cashnél jegyeztek a papírokból (a részvények 98 százalékát a botrányos brókercégnél adták el annak idején), ezért hosszú időn át nem is tudtak kiszállni a befektetésükből, csak tétlenül nézhették, hogy esik az árfolyam.
Valószínűleg lesznek olyanok, akik nem hagyják annyiban, hogy a fitneszguru cégében elúszott a befektetésük nagyobbik hányada. Főleg, miután a Norbi Update-tel több más probléma is lehet. A kereskedést a társaság részvényével az elmúlt hetekben többször is felfüggesztették, jelenleg azért áll, mivel a cég nem tudta közzétenni a független könyvvizsgálói jelentéssel ellátott éves jelentését. A május végi közgyűlésre beterjesztett éves beszámoló szerint a tavalyi évet 347,5 millió forintos éves veszteséggel zárta a cég, amiből viszont Schóberték a tőzsdei bevezetés óta már százmilliókat vettek ki. A 2014 őszi jegyzés során csak a befolyó pénz 84 százalékát fordították tőkeemelésre, 131,8 millió forint a házaspárhoz került. Emellett a 2014-es eredmény terhére 156 millió forintnyi osztalékot is fizettek a részvényeseknek, ennek döntő része szintén őket gazdagította.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.