Habár két hónapos csúcson jár a forint, egyelőre nem sikerül a 310-es szint alá kerülnie az euróval szemben, pedig a hazai deviza napok óta próbálkozik az erősödéssel. „Ha nincs hír, az jó hír. Ebben a helyzetben pedig a pozitív kamatot kínáló devizákat veszik meg a befektetők” – mondta lapunknak Gondi István, a Raiffeisen devizakereskedője. A világban a fejlett piacokon számos országban negatív kamatok uralkodnak, ezért az alacsony, de még hozamot kínáló Magyarországot kedvelik a befektetők. Ezért is teljesít jól idén a forint, de az is támaszt nyújt az árfolyamnak, hogy óriási a külkereskedelmi és a fizetési mérleg többlete, miközben csökkent Magyarország sérülékenysége.
Év eleje óta csaknem másfél százalékot erősödött a forint, a következő hetekben azonban Gondi szerint 310 körül maradhat az árfolyam, legfeljebb egy kissé kapaszkodhat a lélektani határ alá. Varga Zoltán, az Equilor devizapiaci elemzője nem tartja kizártnak, hogy ha fennmarad a kedvező külpiaci környezet, akkor 307-ig erősödik a forint. A befektetők láthatóan szívesen vállalnak kockázatot, amit az is mutat, hogy a világ vezető tőzsdeindexei történelmi csúcsok közelében járnak.
Azzal Gondi is egyetért, hogy a jegybank nem fogja hagyni a felértékelődést. „Az MNB nem szereti a nagyon erős forintot, mert az árthat az exportnak” – jegyezte meg. Azt sem zárja ki, hogy az MNB később tovább fogja csökkenteni a 0,9 százalékon álló jegybanki alapkamatot, ha a világ nagy jegybankjai lazítanak a monetáris feltételeken.
0,9 százalékon tartották a rátát – derült ki a tegnap kiadott jegyzőkönyvből. Nagy távolmaradására azért volt szükség, hogy a törvényeknek megfelelően hozzák meg a döntést, hiszen a külső és belső tagok aránya felborult (a belsőké nem haladhatja meg a külsőkét), miután Bártfai-Mager Andrea kormánybiztosi pozíciót kapott.
Ő a tanács külső tagja volt, a parlamenti szünet miatt azonban nem tudnak helyette újat kinevezni. A jegyzőkönyv szerint a jegybank tartósan 0,9 százalékon szeretné tartani a kamatot.Gondi szerint a Federal Reserve (Fed) sem fog tovább szigorítani, miután az USA gazdasága sincs túl rózsás állapotban. Emellett a feltörekvő piaci országok is labilisak, Magyarországot pedig a makrogazdasági mutatók alapján „szebbnek látják Londonból, mint amilyen a valós helyzet”. Összességében így az év végére 316 körüli euróárfolyammal kalkulál a szakértő, az iránnyal Varga is egyetért, aki 313–315 közé várja a kurzust decemberre. Az Equilor elemzője azonban úgy véli, a Fed az év végén folytathatja a kamatemelést, ami erősítheti a dollárt, és elindíthat egy hosszabb távú forintgyengülést.
Elemzők szerint a forintot az erősíthetné, ha a Fitch mellett még egy hitelminősítő a befektetési sávba emelné az országot, amit a Moody’s tehet meg novemberben, miután azt senki sem feltételezi, hogy a Standard & Poor’s szeptemberben felminősíti az országot.
0,9 százalékon tartották a rátát – derült ki a tegnap kiadott jegyzőkönyvből. Nagy távolmaradására azért volt szükség, hogy a törvényeknek megfelelően hozzák meg a döntést, hiszen a külső és belső tagok aránya felborult (a belsőké nem haladhatja meg a külsőkét), miután Bártfai-Mager Andrea kormánybiztosi pozíciót kapott.
Ő a tanács külső tagja volt, a parlamenti szünet miatt azonban nem tudnak helyette újat kinevezni. A jegyzőkönyv szerint a jegybank tartósan 0,9 százalékon szeretné tartani a kamatot. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.