BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vegyes banki eredmények

A nagybankok fele még tavaly is veszteséges volt, a nyereséges hitelintézetek egy részéből pedig minden profitot kivittek a tulajdonosok

Sokkal jobban ment a pénzügyi szektornak 2015-ben, mint egy évvel korábban. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által évente publikált Aranykönyv adatai szerint a hazai bankok például 2015-ben 14 milliárd forint fölötti adózott eredményt értek el. Ez is szerénynek számít persze, de sokkal jobb a 2014-esnél, amikor még – döntően a devizahiteles elszámolások miatt – az 505,5 milliárd forintot is meghaladta az adózás utáni veszteségük. A banki részvényesek jól jártak: több mint 120 milliárd forintot vettek ki a hitelintézetekből osztalékként.

Tavaly is nagy volt persze a szórás az egyes piaci szereplők között. Érdekesen alakult számviteli szempontból például az OTP eredménye, ahol a különféle egységek végső soron nagyjából kiegyenlítették egymást veszteség és nyereség szempontjából. Az OTP Bank ugyanis az Aranykönyv szerint 98,1 milliárd forintos adózás utáni veszteséget ért el, és ezzel a legveszteségesebb piaci szereplő lett. Az OTP Jelzálogbank ugyanakkor 83,1 milliárd forintos profitjával a legnyereségesebb volt a szektorban. Az OTP-csoport hitelintézeteként nyilvántartott többi tag is pluszban zárta 2015-öt. A lakás-takarékpénztár viszonylag szerény, 892 millió forintos profitot ért el, a Merkantil viszont csaknem 17,5 milliárd forintos nyereségről számolt be.

Az OTP Jelzálogbankot leszámítva a legnyereségesebb hazai bank tavaly az UniCredit volt, 53,5 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel. Ráadásul a cégcsoport jelzálogbankja szintén profitot termelt, csaknem 3,6 milliárd forintnyit. A nyereségnek azonban csak egy része maradt Magyarországon, 14 milliárd forintot kivettek a cégből az olasz tulajdonosok. A K&H-nak is jól ment tavaly, 32 milliárd forintot meghaladó nyereséggel zárta az évet, a belga tulajdonosok azonban nem vettek ki ebből a pénzből, itt hagyták az országban. A magyar állam viszont nem volt olyan gáláns, mint a belga KBC. Az állami tulajdonba került Budapest Bank szintén nyereséges volt, adózás után 15,7 milliárd forint volt a kasszájában, ebből 12,5 milliárdot vett ki a tulajdonos osztalékként. Szokás szerint a legnyereségesebb bankok között ismét ott volt a francia BNP Paribas tulajdonában álló Magyar Cetelem Bank is, amelynek profitja 12 milliárd forint fölött volt, ebből csaknem 11 milliárd forintnyi osztalékot fizettek ki.

A hosszú évek óta veszteséges bankok közül 2015 végére csak a Raiffeisen tudott fordítani, és 8,6 milliárd forintos adózott eredményt ért el. Az Erste, a CIB és az MKB tavaly is veszteséges volt, bár az idén az első féléves számok alapján úgy tűnik, náluk is véget értek a szűk esztendők. Az OTP Bank után a második legnagyobb mínusz az MKB-nál keletkezett, a hitelintézet 64,6 milliárd forintos adózás utáni veszteséggel zárta az évet. Az Erste vesztesége 20,5, a CIB-é 23,7 milliárd forint lett.

A bankok erősorrendje is átrendeződni látszik. Mérlegfőösszeg alapján az OTP első helye még sokáig nem lesz veszélyben, hiszen megközelíti a 6900 milliárd forintot. Az UniCredit azonban évről évre halad előre, tavaly már a második legnagyobb banknak számított Magyarországon 2826 milliárd forintos mérlegfőösszegével. A K&H pedig lecsúszott a harmadik helyre alig 2600 milliárd forinttal. A legnagyobb hitelállománya az OTP-nek volt, több mint 2 ezer milliárd forintnyi, és ebben nincs benne a jelzálogbank csaknem ezermilliárd forintos portfóliója. Az ország második legnagyobb hitelezője a K&H 1173 milliárd forinttal, a bronzérmes pedig az UniCredit volt tavaly, szintén 1100 milliárd forintot meghaladó hitelportfólióval.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.