Sokkal jobban ment a pénzügyi szektornak 2015-ben, mint egy évvel korábban. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által évente publikált Aranykönyv adatai szerint a hazai bankok például 2015-ben 14 milliárd forint fölötti adózott eredményt értek el. Ez is szerénynek számít persze, de sokkal jobb a 2014-esnél, amikor még – döntően a devizahiteles elszámolások miatt – az 505,5 milliárd forintot is meghaladta az adózás utáni veszteségük. A banki részvényesek jól jártak: több mint 120 milliárd forintot vettek ki a hitelintézetekből osztalékként.
Tavaly is nagy volt persze a szórás az egyes piaci szereplők között. Érdekesen alakult számviteli szempontból például az OTP eredménye, ahol a különféle egységek végső soron nagyjából kiegyenlítették egymást veszteség és nyereség szempontjából. Az OTP Bank ugyanis az Aranykönyv szerint 98,1 milliárd forintos adózás utáni veszteséget ért el, és ezzel a legveszteségesebb piaci szereplő lett. Az OTP Jelzálogbank ugyanakkor 83,1 milliárd forintos profitjával a legnyereségesebb volt a szektorban. Az OTP-csoport hitelintézeteként nyilvántartott többi tag is pluszban zárta 2015-öt. A lakás-takarékpénztár viszonylag szerény, 892 millió forintos profitot ért el, a Merkantil viszont csaknem 17,5 milliárd forintos nyereségről számolt be.
A hosszú évek óta veszteséges bankok közül 2015 végére csak a Raiffeisen tudott fordítani, és 8,6 milliárd forintos adózott eredményt ért el. Az Erste, a CIB és az MKB tavaly is veszteséges volt, bár az idén az első féléves számok alapján úgy tűnik, náluk is véget értek a szűk esztendők. Az OTP Bank után a második legnagyobb mínusz az MKB-nál keletkezett, a hitelintézet 64,6 milliárd forintos adózás utáni veszteséggel zárta az évet. Az Erste vesztesége 20,5, a CIB-é 23,7 milliárd forint lett.
A bankok erősorrendje is átrendeződni látszik. Mérlegfőösszeg alapján az OTP első helye még sokáig nem lesz veszélyben, hiszen megközelíti a 6900 milliárd forintot. Az UniCredit azonban évről évre halad előre, tavaly már a második legnagyobb banknak számított Magyarországon 2826 milliárd forintos mérlegfőösszegével. A K&H pedig lecsúszott a harmadik helyre alig 2600 milliárd forinttal. A legnagyobb hitelállománya az OTP-nek volt, több mint 2 ezer milliárd forintnyi, és ebben nincs benne a jelzálogbank csaknem ezermilliárd forintos portfóliója. Az ország második legnagyobb hitelezője a K&H 1173 milliárd forinttal, a bronzérmes pedig az UniCredit volt tavaly, szintén 1100 milliárd forintot meghaladó hitelportfólióval.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.