A bankok után az alapkezelőket is maga mögé utasította az állam a lakossági befektetésekért folyó versenyben. Augusztusban a háztartások állampapír-állománya a jegybank adatai szerint már 3835,7 milliárd forintos csúcson járt, leelőzte a befektetési alapokat, vagyis az állampapír lett a legkedveltebb lakossági megtakarítási forma. A lekötött betétek állománya ugyanekkor már a 3 ezer milliárd forintot sem érte el.
A lakossági állampapírokra még mindig busás kamatot fizet az állam: a legalacsonyabb, évente 2 százalékos bónusz a Féléves Kincstárjegyre és a Kincstári Takarékjegyre jár. Vannak azonban olyan többéves lejáratú lakossági állampapírok is, amelyek a mostani kamatperiódusban 3 százalékosnál magasabb kamatot fizetnek. Nem meglepő ezek után, hogy az idén az első nyolc hónapban a 680 milliárd forintot is meghaladta a háztartások nettó állampapír-vásárlása. A háztartások teljes értékpapír-állománya a nyolcadik hónap végére 8220 milliárd forint fölé emelkedett, ennek már a 46 százaléka állampapír.
A háztartások banki kötvényállománya is folyamatosan csökken, jelenleg 240 milliárd forintot is alig éri el, az egyéb céges kötvényeké pedig 25 milliárd forint körül stagnál azóta, hogy a jegybank az egyébként értéktelen Quaestor-kötvényeket bő egy évvel a botrány kirobbanása után a gyakorlatban is lenullázta a számlákon. Befektetési alapokból az idén csaknem 100 milliárd forintot vontak ki a kisbefektetők. A tőkekivonás főleg a pénzpiaci alapokat érintette, amelyek hozama újabban a nullához közelít. Néhány befektetési alap egyébként továbbra is vonzza a friss megtakarításokat, különösen az ingatlanalapok kedveltek a háztartások körében. Augusztusban a háztartások értékpapírszámláin már több ingatlanalapos, mint pénzpiaci alapos befektetési jegy volt.
A részvényekben sem hisznek a lakossági befektetők. Az első nyolc hónapban 43 milliárd forintnál is többet vontak ki a magyar tőzsdéről annak ellenére, hogy igazából csak kerestek a papírjaikon. A jegybank adatai szerint a kisbefektetők több mint 45 milliárd forintnyi hozamot értek el augusztus végéig. A lakosságnál összesen 322 milliárd forintnyi magyar részvény volt a nyolcadik hónap végén, vagyis az egész év során jóformán stagnált az állomány. A bankrészvényekben különösen nem bíznak a kisbefektetők, több mint 24 milliárd forintnyit adtak el az idén, hiába kerestek összesen mintegy 23 milliárd forintot az alig 120 milliárd forintnyi bankpapírjukon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.