Összesen 43027,6 milliárd forintnyi pénzügyi vagyona volt a tavalyi harmadik negyedév végén a háztartásoknak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Ez elvileg azt jelenti, hogy egy átlagos háztartásnak 10 millió forintnál is több megtakarítása van. A kép azonban árnyaltabb. A vagyon jelentős hányada egy szűkebb rétegnél lehet. A Blochamps Capital például úgy becsli, a privátbanki ügyfeleknél legalább 4 ezer milliárd forintnyi megtakarítás van. Más felmérések szerint pedig a magyarok több mint fele egyáltalán nem tud megtakarítani.
A megtakarításokból le lehet még vonni a háztartások tartozását is. A jegybank szerint ez 8437 milliárd forint volt tavaly szeptemberben, ez kilencéves mélypont egyébként. A nettó pénzügyi vagyon így 34590,7 milliárd forint. Ez is 8 millió forintnál több egyébként, ha leosztjuk a 4,2 millió háztartással. Persze a kép még árnyaltabb. A jegybank ugyanis számos olyan vagyonelemet is beszámít a háztartások megtakarításai közé, amelyek értékét nem könnyű meghatározni, vagy egyáltalán nem is létezik.
Több mint 4730 milliárd forintnyi követelésük van a háztartásoknak például, amelynek egy részét valószínűleg sosem kapják már meg. Ebből ugyanis több mint 2800 milliárdot a nagyrészt 2011-2012-ben államosított magánnyugdíj-vagyon tesz ki, amit az MNB még mindig a lakosság vagyonaként tart nyilván. Nem lehet könnyű felértékelni azt a tételt sem, amely a különféle cégekben lévő részesedéseket jelenti, pedig ez az egyik legnagyobb a 11 627 milliárd forintot kitevő egyéb tulajdonosi részesedés, ami mindenféle cégekben lévő tulajdont jelent. Ennek az eloszlása sem egyenletes, a háztartások többsége nyilván semmilyen cégben nem tulajdonos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.