Sokkal több kölcsönt vettek fel a háztartások tavaly, mint 2015-ben, ennek ellenére csökkent a hitelállományuk. Ez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint tavaly év végén 5696,2 milliárd forint volt, 190 milliárd forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban. A lakosság az év egészét nézve már csak minimális mértékben volt nettó törlesztő, a visszafizetett hitelek mennyisége csupán 5 milliárd forinttal haladta meg az újakét. Ennek a jelentős csökkenésnek főleg az lehet az oka, hogy a hitelintézetek elkezdtek megszabadulni a nem teljesítő portfólióktól, felmondták a bedőlt hiteleket, illetve eladták az ilyen állományokat különböző követeléskezelőknek.
Az idén abban az értelemben változhat a helyzet, hogy a háztartások 2009 után először ismét nettó hitelfelvevőkké válhatnak, hiszen a lakosság tavaly május óta minden hónapban több hitelt vett fel, mint amennyit visszafizetett. Ennek ellenére nem biztos, hogy nőni fog a teljes állomány, a rendszerben lévő 700-800 milliárd forintnyi bedőlt lakossági jelzáloghitel-portfólió tetemes részét ugyanis a bankok leépíthetik.
Hogy ezt pótolják-e az új kölcsönök, még kérdés. A lakáshitelek tavaly mindenesetre egész évben elég jól fogytak, a piac azonban nem pörgött fel annyira, ahogy azt néhány bank eredetileg várta. A hitelintézetek 2016 tavaszán még 500 milliárd forintos új kihelyezéssel kalkuláltak, ebből végül 462,3 milliárdot folyósítottak. A növekedés az előző évhez képest így is 30 százalékos volt, és az átlagos havi folyósítás 35–40 milliárd forint között stabilizálódott. A háztartások lakáshitel-állománya a fokozott kihelyezések ellenére 3 ezer milliárd forint alá süllyedt tavaly, és decemberben már 9,5 éves mélyponton volt. A kölcsönök kamata valamelyest csökkent az év során, decemberben egy átlagos lakáshitelt 4,59 százalékos kamattal folyósítottak. A legnagyobb kamatcsökkenés a változó kamatozású hiteleknél következett be, amelyek árazását jellemzően a bankközi kamatlábhoz (Bubor) igazítják a bankok.
A jelzáloghitelezésben az 500 milliárdos álomhatár egyébként a szabad felhasználású jelzáloghiteleket is beszámítva éppen meglett: ezekből 38,5 milliárd forintnyit helyeztek ki tavaly. A szabad felhasználású ingatlanfedezetű kölcsönöktől a jelek szerint tart a lakosság, a többség inkább fedezet nélküli személyi hitelt választ. A személyi kölcsönök piaca óriási lendületet vett 2016-ban, az új kihelyezések volumene csaknem 210 milliárd forint volt, 60 százalékkal több, mint 2015-ben. Az új szabad felhasználású jelzáloghitelek mennyisége ezzel szemben csupán 5, az áruhiteleké pedig mindössze 13,5 százalékkal nőtt. A fogyasztási hitelek kamata is csökkent tavaly, decemberben egy átlagos személyi hitelt 15,5 százalékos kamattal folyósítottak.
Bár a bankok korábban azt nyilatkozták lapunknak, hogy karácsonykor felpörgött a fogyasztási hitelek piaca, a decemberi adatokból ez nem látszik egyértelműen. A személyi hitelek piacán augusztus és november volt a legerősebb hónap 19,2 milliárd forintos folyósítással, az egyik valószínűleg az iskolakezdés, a másik pedig a fekete péntekhez kapcsolódó akciók miatt. Decemberben csupán 17,7 milliárd forintnyi személyi hitelt helyeztek ki a hitelintézetek. Az áruhitelezés is harmatos volt karácsony előtt. Decemberben 1,1 milliárdnyi kihelyezést mértek, ez volt a leggyengébb hónap. A drága folyószámla- és kártyahitelek sem csábították a lakosságot túlzott költekezésre. A folyószámlahitelek volumene az év végén nem érte el a 313 milliárd forintot, ami kilencéves mélypont, a kamatozó kártyahiteleké 118 milliárd forintra süllyedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.