BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordulat a vállalati hitelezésben

Bekövetkezett a fordulat a vállalati hitelezésben a jegybank friss adatai szerint.

Tavaly év végén 5917,9 milliárd forint volt a cégek hitelállománya, ami éves összevetésben kevesebb, ám az utolsó negyedévben már jelentősebb növekedés volt, miután a vállalatok novemberben és decemberben is nettó hitelfelvevőkké váltak.

Az egyes ágazatok különböző mértékben adósodtak el tavaly. A mezőgazdasági cégek hitelállománya például csaknem 10 százalékkal csökkent, 332 milliárd forintra. Ebben szerepet játszhatott a Növekedési hitelprogram (NHP) fokozatos visszavágása is, az agrárium számított ugyanis korábban az NHP egyik fő felhasználójának. A szállodák és a vendéglátás hitelállománya több mint a tizedével esett vissza, e mögött portfóliótisztítások is állhatnak, ugyanis számos bedőlt projekthitel kapcsolódott korábban szállodaépítésekhez.

Ugyanez állhat az ingatlanügyekhez nyújtott kölcsönök mennyiségében bekövetkező 14 százalékos visszaesés hátterében. Az ingatlanszektorba kihelyezett  összegek csökkentek egyébként a leggyorsabban az elmúlt években, három és fél évvel ezelőtt még a 2200 milliárd forintot is meghaladta az állomány, mára ennek csak a fele maradt meg. Más ágazatok banki adóssága is mérséklődött tavaly, csökkent egyebek között az élelmiszeripar, a vegyipar és a könnyűipar hitelállománya.
Jó néhány olyan ágazat van viszont, ahol bővül a hitelezés.

Hét szűk esztendő után eljött a fordulat az építőiparban is, ahol tavaly 14 százalékkal nőtt a kölcsönök összege, és megközelítette a 390 milliárd forintot. Az építőipar a válság kitörésekor még több mint 600 milliárd forintos hitelállománnyal rendelkezett, ez 2015 végére 340 milliárdra olvadt. A kereskedelem és a gépjárműjavítás ágazatban 7 százalékkal több kölcsönt vettek fel, a kihelyezett összeg 1085 milliárd forintra rúg. A cégek hitelfelvételi kedvének két tényező is kedvezhetett: az egyik a fogyasztás fokozódása – beleértve a gépjárműeladások növekedését is –, a másik pedig a vasárnapi boltzár megszüntetése, hiszen 2015-ben még több beruházást elodáztak a kiskereskedők.

Nőtt a hitelállomány a gép- és a fémfeldolgozó iparban is, és nagyobb összegeket vettek fel a nemfém ásványi termékeket feldolgozó üzemek is. A szolgáltatói szektor is bátrabban nyúlt a finanszírozáshoz, mint 2015-ben. A pénzügyi és biztosítási tevékenységgel foglalkozó vállalkozások hitelállománya például 28, az infokommunikációs cégeké pedig 21 százalékkal nőtt egyetlen esztendő alatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.