BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Trumpcare bukásának az arany az egyik nyertese

Az egészségügyi reform visszavonásának hatására világszerte estek a tőzsdék. A dollár is gyengült, míg a hagyományosan menekülőeszköznek számító arany folytatja a Fed-döntés óta tartó emelkedését.

A biztos kudarc elkerülése érdekében vonták vissza az egészségügyi reformcsomagot az Egyesült Államokban, pedig korábban Donald Trump fenntarthatatlannak nevezte az így továbbra is érvényben maradó Obamacare-t. A pénteki fejlemények után Trump az adóreformra akar koncentrálni a jövőben, de az eredeti ígéreteihez képest már így is elcsúszott néhány héttel.

Pénteken nem okozott még nagy mozgást a tőzsdéken ez a fejlemény, mivel a befektetők kivártak a nem sokkal a piaczárás előtt meghozott döntésig. Azt követően viszont esésnek indultak a jelentős amerikai indexek, de a napot csak a Dow Jones és az S&P 500 zárta mínuszban, a Nasdaq végül – részben egy csipgyártó optimista előrejelzései miatt – még emelkedett is. Hétfőn viszont a jelentős amerikai tőzsdék is eséssel kezdtek, a Dow Jones 0,53, az S&P 500 0,9, a Nasdaq pedig 0,9 százalékos csökkenéssel nyitott. Az európai piacok is fél-egy százalékos esésben voltak egész nap.

A befektetőkben egyre több kérdés merül fel azzal kapcsolatban, hogy az egészségügyi reform bukása után milyen hatékonysággal tudja Trump végigcsinálni gazdaságösztönző és adócsökkentési terveit. A piacokat ez azért is aggasztja, mert az elmúlt hónapok tőzsdei Trump-ralijában a gazdasági növekedési program egy részét már előre beárazták, igaz, a rali kifulladásának is voltak már jelei.

A csomag visszavonása után gyengült a dollár az euróval szemben, és egyre távolabb került a paritás. Tegnap egész nap 1,08 felett járt az árfolyam, amely egyre jobban megközelítette, sőt néhány kötés erejéig át is vitte az 1,09-ot. A Bloomberg adati szerint 1,0906-es árfolyamon is kötöttek üzletet a bankközi devizapiacon, délután 1,0881-en állt a kurzus, elérve a kétszáz napos mozgóátlagot. Legutóbb tavaly november első felében járt hasonló szinteken az árfolyam. Trump tervének bukása a dollár-jen viszonylatban még nagyobb mozgást hozott. A Bloomberg adati szerint egészen 111,30-ig gyengült a dollár, délutánra 110,35-ig kicsit visszaerősödött a kurzus. Igaz, a jen erősödésében az is szerepet játszott, hogy a japán jegybank 100 milliárd jen értékben bocsátott ki államkötvényeket. A dollár-jen árfolyam is tavaly novemberben járt legutóbb hasonló szinteken. Shin Kadota, a Barclays tokiói senior stratégája szerint „a dollár várhatóan tovább fog gyengülni a jövőben”. Közép-Európa egyik legnagyobb átutalási intézménye, az Akcenta CZ szerint a dollár további erősödése már eleve korlátozott volt. Prognózisukban az első negyedév végére az árfolyamot 1,04-ra, 2017 év végére pedig 1,10-ra várják.

Az ázsiai tőzsdék reagálhattak egyébként először a pénteki visszavonásra. A tokiói Nikkei 225 1,44 százalékkal a február eleji szintre esett. A hongkongi Hang Seng 0,18, a kínai Sanghai Composite 0,08, a dél-koreai Kospi 0,61 százalékkal mérséklődött. Alex Wong, a hongkongi Ample Capital befektetési igazgatója szerint „a piacok nagyot emelkedtek a közelmúltban, és most jó lehetőség kínálkozik a profitrealizálásra”.

Az arany csaknem egyszázalékos emelkedéssel átvitte az 1260 dolláros unciánkénti jegyzést. Az ezüst 1,9 százalékos felértékelődés után 18,09 dolláros unciánkénti jegyzésárig ment. A politikailag bizonytalan helyzeteknél rendszerint menekülőeszköznek tekintett nemesfém iránti kereslet még tovább nőhet, ha az adócsökkentéssel és a gazdaságélénkítéssel nem az elképzelések szerint halad az új amerikai adminisztráció.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.