A bankrendszer 321 milliárd dollár büntetést fizetett ki a 2008-as válság óta olyan kihágások miatt, mint a pénzmosás, a piaci manipuláció vagy a terrorizmus támogatása – írja globális összesítésében a Bloomberg, a Boston Consulting Group (BCG) adataira hivatkozva.
Csak 2016-ban 42 milliárd dollárt fizettek ki a bankok bírságokra, ez 68 százalékkal több az előző évihez képest, átszámítva a tavalyi magyar költségvetés főösszegének ötszöröse. A 93 700 milliárd forintot elérő összeg várhatóan növekedni fog a következő években, amint az európai és ázsiai felügyeleti szervek felveszik az agresszívabb amerikai tempót. A válság után az amerikaiak ceruzája fogott a legvastagabban, a bírságok oroszlánrészét ők szabták ki, és vasalták be a pénzügyi szektoron.
Az elszámoltatás ráadásul még ma sem ért véget, a toxikus kötvények forgalmazásáért még sok milliárd dolláros büntetéssel számolhatnak a szórásból kimaradt bankok.
Időközben a szektor szabályozási környezete is sokat szigorodott, csak az elmúlt hat évben megtriplázódott a vonatkozó jogszabályok száma, s ezeknek a napi követése is költségigényes feladat. A pénzintézetek nyereségessége ráadásul még mindig nem állt vissza a válság előtti szintre, noha már ötödik éve növekedést mutat ez az érték – áll a Boston Consulting Group jelentésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.