Az Egyesült Államok visszavont egészségügyi reformja nem hozott nagy változásokat és várhatóan azok hatásai nem is lesznek tartósak a piacokon. A fejlemény inkább presztízsveszteség a Trump-adminisztrációnak, közvetlen hatást a biztosítótársaságokra és az egészségügyi cégekre gyakorolt. A piac eleve tudomásul vette, hogy a végül elbukott javaslat egy felvizezett verzió lett volna az eredetihez képest. "Most sokkal lényegesebb, hogy mi lesz az adóreform és az infrastrukturális fejlesztések sorsa. Bejelentették, hogy a kettőt együtt viszik végig és nem kizárt, hogy az adóreformba bekerülnek fontos elemek az egészségügyi elképzelésekből" – emelte ki Nagy András az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője.
– Maga a döntés március 24-én, pénteken este született, a piacokon múlt hétfőn csapódtak le a hatások, de mind az Egyesült Államokban, mind Európában hamar túltették magukat ezen a befektetők – hívta fel a figyelmet Nagy András. Szerinte a tőke egyáltalán nem kezdett menekülni, mindössze a Trump-rali emelkedéseit kihasználva realizálták néhányan a profitjukat. – Ez is csak 1-2 napig tartott és a bankszektort, illetve az infrastrukturális és a nehézipari cégeket érintette. Valódi hatásokat a gyorsabb reformok hozhatnak – hangsúlyozta Nagy András.
Trump azzal okozott csalódást, hogy az ígéretekhez képest lassabban mennek a változások, a „lokomotív láthatóan elakadt”. – A Trumpcare visszavonása azonban nem vette el teljesen a befektetők kedvét attól, hogy kockázatosabb eszközökbe tegyék a pénzüket – fűzte hozzá Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója. – Még csak homályosan látszik, hogy mit tudnak majd keresztülvinni a jövőben, de a piac egyelőre higgadtnak tűnik. A befektetők türelme azonban nem korlátlan. A kötvénybefektetőknek viszont pont attól fájna a fejük, ha túl hatásos gazdaságélénkítéssel rukkolna elő az amerikai vezetés, ami azzal járna, hogy a Fed-nek jobban rá kell lépnie majd a fékre.
Közben az Európai Központi Bank (EKB) politikájára is hatással vannak a Fed döntései. A kamatemelések várható folytatása megkönnyíti az EKB helyzetét, az európai monetáris politika így könnyebben kiszállhat a kötvényvásárlási programból és a kamatszint „normalizálásának” gondolata sem okoz majd óriási piaci feszültségeket. – Átmenetileg erősítheti az eurót, ha a kontinensen csökkenne a radikalizálódás miatti aggodalom, de gazdasági szempontból Európának jelenleg nem áll érdekében az euró árfolyamának emelkedése – emelte ki Forián Szabó Gergely.
Az EKB 2017 végéig tartja eszközvásárlási programját és ezt követően kezdi el a kivezetést. Ez várhatóan hasonló forgatókönyv szerint zajlik majd, mint a Fed-nél az Egyesült Államokban. Fokozatosan, havonta fogják majd vissza a kötvényvásárlás volumenét, így a program 2018 közepére futhat ki.
Annyiban más lehet a forgatókönyv, hogy míg a Fed az eszközvásárlások leállítás után emelt csak kamatot, addig Európában ez a kettő összecsúszhat. Ráadásul Európában negatív kamatok is vannak, az Egyesült Államokban ilyen nem volt, ebből extra kockázatok is keletkeznek. Az EKB így már az alatt megkezdheti az óvatos kamatemeléseket, amikor a kötvényvásárlások még nem futottak ki teljesen.
Mivel a tőkepiacokon csak átmeneti megingás volt tapasztalható, így a hagyományos menedékeszközök szerepe sem értékelődött fel. Az erős dollár hatásaként pedig a jellemzően nagy keresletet generáló kínai és indiai szereplők aktivitása is visszafogottabbá vált. A japán jen és a svájci frank tekintetében sincsenek lényegi elmozdulások. Az alacsony hitelminősítésű vagy nem is minősített, high yield kötvények iránt azért csökken az érdeklődés, mert bár azokkal magasabb hozam is elérhető, de a kamatemelés miatt a befektetők inkább az alacsonyabb kockázatú, de biztosabb eszközöket keresik és kerülik az extrém kockázatokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.