BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentősen növekedett az értékpapír-állomány

A belföldi vállalkozások és pénzintézetek által kibocsátott, hitel- illetve tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírok forgalomban levő állománya piaci értéken 42483 milliárd forintot tett ki 2017. február végén, az állomány 225 milliárd forinttal nőtt január végéhez képest. Tavaly február végén 39 822 milliárd forint volt ezen értékpapírok állománya.

A jegybank a honlapján hétfőn közölte: a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya 360 milliárd forinttal nőtt, a tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya pedig 135 milliárd forinttal csökkent februárban. A háztartások tulajdonában lévő állomány 77 milliárd forinttal, a pénzügyi vállalatoknál lévő állomány 334 milliárd forinttal emelkedett, a külföldiek értékpapír befektetései pedig 246 milliárd forinttal csökkentek a hónap során.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]A hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya 360 milliárd forinttal nőtt - fotó: AFP A hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya 360 milliárd forinttal nőtt - fotó: AFP[/caption]A tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírok az MNB statisztikája szerint a rezidensek, azaz a belföldi vállalkozások illetve pénzügyi vállalatok által kibocsátott befektetési jegyeket és tőzsdei részvényeket foglalják magukba. A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 204 milliárd forinttal nőtt februárban, és a hónap végén 26819 milliárd forintot tett ki. A forintban kibocsátott papírok állománya 19759 milliárd forint, a devizában kibocsátott papírok állománya 7060 milliárd forint volt február végén. A devizában kibocsátott kormányzati értékpapírok piacán februárban jelentős tranzakció nem történt. Az árváltozás 56 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 20 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A hosszú lejáratú forint állampapírok piacán egy papír járt le 346 milliárd forint értékben és három új sorozatot dobtak piacra összesen 23 milliárd forint összegben. A lakossági kötvények nettó értékesítése 146 milliárd forinttal növelte az állományt. A rövid lejáratú forint állampapírok piacán a diszkont kincstárjegy ki- és rábocsátások 145 milliárd forintot, a lejáró papírok 96 milliárd forintot tettek ki. A lakossági állampapírok kibocsátása továbbra is jelentős volt, februárban az értékesítés névértéken 522 milliárd forintot, a lejárat 330 milliárd forintot ért el.

A belföldi hitelintézetek által kibocsátott jelzáloglevelek állománya 167 milliárd forinttal nőtt februárban. A forintban kibocsátott jelzáloglevelek állománya 788 milliárd forintot, a devizában kibocsátott papírok állománya 168 milliárd forintot tett ki. Az egyéb - nem a központi kormányzat által kibocsátott - kötvények állománya februárban 11 milliárd forinttal csökkent. A forintban kibocsátott papírok állománya 689 milliárd forintot, a devizában kibocsátott papírok állománya 1734 milliárd forintot tett ki február végén. 

Februárban a belföldi kibocsátású befektetési jegyek állománya piaci értéken 29 milliárd forinttal csökkent. A pénzpiaci alapok jegyei 712 milliárd, az egyéb alapok értékpapírjai 5152 milliárd forintot tettek ki a második hónap végén. A hónapban az új kibocsátások értéke 9 milliárd forintot, a lejáratok értéke 33 milliárd forintot jelentett. A belföldi vállalatok tőzsdei részvényeinek állománya 106 milliárd forinttal csökkent az idei második hónapban és 6421 milliárd forintot tett ki február végén.

Ebből a hitelintézeti részvények 2388 milliárd, a nem pénzügyi vállalatok által kibocsátott részvények 4006 milliárd, az egyéb szektorok által kibocsátott részvények 27 milliárd forintot jelentettek. Idén február végén a piaci értéken számított értékpapír-állományból a belföldieknél 27019 milliárd forint (az értékpapírok 63,6 százaléka), a külföldiek tulajdonában 15 464 milliárd forint (36,4 százalék) volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.