Április 1-jétől kell teljesíteniük a hazai hitelintézeteknek a jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutatóra (JMM) vonatkozó előírásokat. A szabályozás előírja, hogy a pénzügyi intézmények a lakossági forintjelzáloghitel-állományukat e hónap elejétől legalább 15 százalékban hosszú lejáratú, stabil, jelzálog-fedezetű forintforrásokkal finanszírozzák. Ezt az arányt 2018. október 1-jétől 20 százalékra emelik majd. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az idén februárban 4332,8 milliárd forintnyi jelzálog-fedezetű hitel volt a háztartásoknál, ebből 2936,6 milliárd forint lakáshitel, a többi szabad felhasználású jelzáloghitel volt.
Ez azt jelenti, hogy matematikai értelemben 650 milliárd forint értékű jelzáloglevél elegendő lehet a hazai hitelintézeteknek, hogy megfeleljenek a jegybank elvárásainak. Talán meg is van most már ennyi, az MNB adatai szerint ugyanis január végén a hitelintézetek portfóliójában 643,9 milliárd forintnyi jelzáloglevél volt. Az állomány egyébként a tavaly novemberi 555 milliárd forintos mélypont óta gyors ütemben nő, de még ennél is lényegesen több jelzáloglevélre lenne szükség, ha a bankok fokozni akarják a kihelyezéseket, márpedig ez a céljuk. Nem is meglepő, hogy a hitelintézetek igyekeznek az új kibocsátásokkal.
Az MNB 2015 nyarán jelentette be a JMM bevezetését, azóta az intézkedés hatására három új hazai jelzálogbank alakult a meglévő három (OTP, FHB és UniCredit) mellé. Az újak közül az Erste Jelzálogbank már hitelpapírokkal is megjelent a piacon, amelyeket a tőzsdére is bevezettek. Az egyik, 2019-ben lejáró sorozatból 35,6 milliárd forintnyi névértékű papír forog a tőzsdén, a másik, 2021-ben kifutó kötvényből 37,3 milliárd forintnyit jegyeztek le. Az Erste mellett a K&H és az MKB alapított jelzálogbankokat, utóbbi hitelintézet a Gránit Bankkal közösen.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] Fotó: Szabó Miklós[/caption]A jegybank arra számít, hogy a következő másfél évben összesen csaknem 600 milliárd forintnyi új jelzáloglevelet bocsátanak ki a hitelintézetek. Az egyre élénkebb és fejlettebb jelzáloglevél-piac pedig segítheti a hosszabb kamatperiódusú, fix kamatozású hiteltermékek elterjedésén és a kamatköltségek csökkenésén keresztül a lakossági lakáshitelek egészséges szerkezetű növekedését is.
Ha valóban kibocsátana a piac még 600 milliárd forintnyi jelzáloglevelet, az a 2018 őszétől érvényes szabályok alapján akár 3000 milliárd forinttal is megnövelhetné a jelzáloghitel-piacot. Az viszont kérdéses, hogy ezek a források mennyiben járulnak majd hozzá a lakáshitelek kamatának csökkenéséhez. Jelenleg a rövid távú bankközi források kamata, a Bubor ugyanis három hónapra már csupán 0,17 százalékos, és egy évre is csak 0,33 százalék a kamata. Ezzel szemben az Erste a két év múlva lejáró jelzálogleveleire 2, a négyévesekre pedig 2,5 százalékos éves fix kamatot fizet. Az UniCredit Jelzálogbank a héten 2,39 százalékos átlaghozammal bocsátott ki 2022-ben lejáró hitelpapírokat, az OTP legutóbbi aukcióján fix 2 százalékos, az FHB-én pedig egy változó kamatozású papírnál 0,92 százalékos kamat alakult ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.