A csökkenésért leginkább a hitelkártyákhoz kapcsolódó keretek mérséklődő kihasználtsága a felelős: itt a 218 milliárdos, első két havi szerződéses összeg közel 20 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
A folyószámlahitelek iránti érdeklődés csökkenése nem új jelenség: 2013 óta gyakorlatilag folyamatosan mérséklődik mind az igénybe vett összeg, mind az MNB által kimutatott állomány – ez a folyószámlákhoz kapcsolódó keretekre és a hitelkártyákra egyaránt igaz. Utóbbiaknál persze szerepet játszik a csökkenésben az is, hogy a lakossági ügyfeleknél a válságot követő években jelentősen mérséklődött a plasztikok száma: a jegybank adatai szerint 2016 végén már csak 1,373 millió hitelkártya volt a háztartásoknál, amely 32 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál is.
A lakossági folyószámlahitelek állománya ugyanakkor tavaly decemberben megugrott – egyetlen hónap alatt majdnem 26 milliárd forinttal 407 milliárd fölé emelkedett –, ez a karácsonyi ünnepekkel magyarázható.
A folyószámlahitelek és a hitelkártyákhoz kapcsolódó keretek iránti kereslet csökkenésében feltehetően a viszonylag kedvezőtlen árazás is szerepet játszik. A jegybank adatai szerint februárban a háztartások folyószámlahiteleinek éves átlagkamata 20,9 százalék környékén mozgott, ami ugyan nagyjából 1,5 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest, ám még a fogyasztási hiteleken belül is magasnak számít. A hitelkártyáknál pedig ennél is magasabbak a szerződésekben szereplő árak: február végén 28,6 százalék volt az MNB által kimutatott érték, igaz, tavaly ez még jellemzően 30 százalék felett ingadozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.