Lassan összeáll a teljes hazai osztaléktábla. A legtöbb javaslatról már tudnak a befektetők, párat közülük meg is szavaztak. Néhány társaság, köztük a Zwack, adós még a nyilatkozattal. Az Unicum gyártója azért különösen érdekes, mert a piacon szinte biztosra veszik, hogy a társaság idén is fizet osztalékot. A találgatások legfeljebb arra vonatkoznak, hogy mennyire lesz csinos az összeg. Visszalapozva a tőzsdei kalendáriumokban, azt láthatjuk, hogy 2013-ban 775 forintot, 2014-ben 2500 forintot, 2015-ben 1200 forintot, míg tavaly 850 forintot fizettek részvényenként. Sőt korábban az évi kétszeri osztalékfizetés is előfordult.
Magyarán a Zwack nem az a tipikus osztalékpapír, melyhez órát lehet igazítani, inkább az a kategória, ahol valami mindig csurran-cseppen, s ezenfelül bármikor érhetik további meglepetések a befektetőket. Ami egyáltalán nem meglepő, az a bejelentés késleltetése. A cég üzleti éve ugyanis egy negyedévvel eltolódott, ezért arra számíthatunk, hogy csak májusban derül ki, mit javasol a menedzsment. Erről aztán a június 29-i közgyűlésen szavaznak. Ám az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy húsvét tájékán már mindig van egy kis mozgolódás a papír piacán, elkezdődik a remények beárazása. Nos, osztalékraliról egyelőre nem beszélhetünk, de a forgalmi adatok azt mutatják, néha bele-belecsípnek a befektetők a részvénybe.
A cég működéséről némi támpontot a 2016–17-es üzleti év első három negyedévéről idén februárban közzétett adatok szolgálhatnak. Ezek szerint az időszakban 2,538 milliárd forint adózott eredményt értek el, 26,8 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Tekintettel arra, hogy az üzleti év utolsó negyedévében rendre veszteséges a cég, 2 milliárdos éves adózott eredményt prognosztizáltak. Ez 18 százalékos növekedés lenne az egy évvel korábbihoz képest – már amennyiben sikerült elérni.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] A gyomorkeserű formába hozza, a pálinka lelombozza az árfolyamot. Fotó: MTI[/caption]Ha az utolsó lejelentett negyedévet nézzük, akkor itthon a népegészségügyi termékadó kiterjesztése miatti elővásárlások érdemelnek említést, ami különösen kiugró volt a Kalinka vodka piacán. Exportoldalon az Unicum a maga 5,5 százalékkal bővülő forgalmával jól teljesített, miközben a pálinkakivitel 45 százalékot esett. Ebből az Egyesült Államok kevésbé izgalmas, mert ugyan már 2006-ban megcélozták a tengerentúli piacokat, de az ottani térnyeréssel máig adós a társaság. Kérdés, hogy a németországi értékesítés gyengélkedése mennyire lesz tartós.
A Zwack afféle alvó papír, ami nem csoda, hiszen a részvények fele a család, egynegyede szakmai befektető kezében van, s a német kisbefektetők egy része is úgy ül a részvényein, mintha a családi ezüstről lenne szó. A Csipkerózsika-álomból csak az osztalékról szóló hír szokta felébreszteni a papírt. Így történt ez 2014 májusában, amikor a javaslat bejelentését követően közel 20 százalékos osztalékhozammal indult a rali. Most talán ekkora bemondásra nem számíthatunk, de a jelenlegi kamatkörnyezetben a Zwacknál minimum elvárható 5-6 százalékos osztalékhozam is jól csengene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.