A hazai fizetési rendszerben az elektronikus fizetések növekedése jelenti az egyik legfontosabb lépcsőt. Egy ország fizetési rendszere, fejlettségi szintje több mutatóból is meghatározható, ezek közül az egyik a bankkártyás és egyéb elektronikusan történő vásárlások összegének és az éves fogyasztásnak a hányadosa.
„Magyarországon a jegybank statisztikái szerint javult a helyzet az utóbbi években: az internetet használók között az e-bankolást használók száma 2013-ban 12 százalékos volt, 2015-ben pedig már megközelítette a 18 százalékot. Ugyanakkor utóbbi eredmény bőven elmarad a 30 százalék feletti uniós átlagtól” – idézte a hivatalos adatokat Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője. A fizetési rendszer fejlettségét jelző másik mutató alapján is van lemaradása a magyar piacnak: a csoportos beszedések és egyéb elektronikus számlafizetések, valamint az összes számlafizetések becsült éves összegének aránya Magyarországon 33 százalékos volt 2015-ben, mely kevesebb mint fele a becsült uniós átlagnak. A harmadik mutatóban, az átutalások GDP-hez mért arányában már közelítjük a nemzetközi szintet: 2015-ben 15 százaléknál járt, alig elmaradva a 17 százalékos uniós eredménytől.
Gergely szerint ezek a mutatók arra utalnak, hogy a magyar piac elindult a korszerűbb rendszer felé, amelyben egyre kisebb szerepe lesz a készpénznek. Az ugyanakkor biztosan látszik, hogy a kényelem válik az egyik legfontosabb szemponttá a jövőben, ezzel összefüggésben pedig az elektronikus megoldások fejlesztése kardinális lesz az ügyfelekért vívott harcban.
„Mind az ügyintézők munkája, mind a bankfiókok és ATM-ek elérhetősége fontos, azaz minél magasabb ezeknek a színvonala, annál elégedettebbek lesznek a bankoló ügyfelek” – mondta lapunknak Gergely Péter, a BankRáció.hu szakértője. A drágán fenntartható fiókok száma csökkenni fog, mert ugyan most még van egy réteg, akik szeretnek bankfiókba járni, de ők egyre kevesebben lesznek. Másként fogalmazva: a fiókhálózat fenntartására szánt összeg csökkenni fog, az elektronikus szolgáltatások büdzséje pedig még meredekebb emelkedőre kerül.
Addig azonban Magyarországon továbbra is nagy úr lesz a készpénz, mivel folyamatosan nő a készpénzállomány, amelynek fenntartása rendkívül sokba kerül. Elég csak a hamisítás ellen minél jobban felvértezett bankjegyek gyártási költségeire, vagy éppen a pénzszállítási kiadásokra gondolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.