Látványos árfolyam-emelkedés mellett debütáltak a Digi Communications részvényei tegnap a bukaresti tőzsdén, a távközlési papírok az IPO során kialakult 40 lejes (egy euró 4,5 lej) ár fölött, 41,7 lejes árfolyamon nyitottak, pár perccel később már 9 százalékos pluszban, 43,6 lejnél járt az árfolyam. Ez lett a napi csúcs is, hiszen a gyors felfutást követően nagy számban jelentek meg az eladók a parketten, a jegyzés 41 lejig csúszott le, zárásra 41,2-ig korrigált az árfolyam. A nap folyamán 1,5 millió részvény cserélt gazdát 63 millió lej értékben.
A fokozott érdeklődés nem meglepő, tekintve, hogy a lakossági szegmensben több mint 27-szeres volt a túljegyzés az IPO során, de az intézményi ajánlatok is több mint tízszeresen haladták meg a kínálatot. Akik kimaradtak a jegyzésből, vagy a tervezettnél kevesebb papírt tudtak venni, valósággal megrohanták a piacot, de eladó is akadt bőven. A lakosság ugyanis jelentős, 7 százalékos diszkonttal vásárolhatott az IPO során, így sokan azonnal zsebre is vágták a profitot.
A Digi debütálásával párhuzamosan a hazai parketten is érdekes események zajlottak, a Magyar Telekom ugyanis egész nap nagy nyomás alatt szenvedett, az árfolyam 1,5 százalékkal esett, és rég nem látott, 1,1 milliárd forintot meghaladó forgalom után 465 forinton zárt a papír. Piaci pletykák szerint a befektetők egy része átnyergelhetett a román papírba, miután a Telekom piacán kihűlt a sztori. Igaz, hogy tegnap – főleg a kereskedés második felében – a Molt és a Richtert is nagy mennyiségben adták a befektetők, zárásra már az OTP is mínuszba fordult, a Magyar Telekom azonban már délelőtt 2 százalékkal zuhant, forgalma pedig meghaladta az olajtársaságét és a gyógyszergyártóét is, amire nagyon ritkán van példa.
Összehasonlításként: hétfőn a Telekom 270 ezer saját részvényt vásárolt, ami a teljes napi forgalom harmadát adta. Ezt az elméletet támasztja alá az is, hogy az Digi IPO-ja során is láthattunk hasonló hullámokat a Telekom árfolyamában, nincs kizárva, hogy néhány nagybefektető már akkor átcsoportosított összegeket a román piacra. Lássuk be, a Digiben jelen állás szerint nagyobb a fantázia, ha hinni lehet a pici pletykáknak, akvirálni készül, a kiszemelt pedig a Deutsche Telekom román leányának, a Telekom Romániának a mobilüzletága. Ezzel párhuzamosan Magyarországon is folyamatosan fejleszt, igaz, megjelenése a mobilpiacon eltolódhat a jövő évre.
Az is nagy kérdés, hogy a most lebonyolított IPO során miért nem vont be forrást a cég, ami az adósságállományát és ambiciózus terveit látva észszerű lépésnek tűnt volna. Piaci szereplők biztosra veszik, hogy a sikeres tőzsdére lépést követi majd egy rábocsátás is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.