A hazai tőzsdei vállalatok is profitáltak a még korlátozott infláció mellett beindult gazdasági növekedésből az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Az első negyedéves gyorsjelentések hatására lendült új csúcsra a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe az elmúlt napokban. Az európai politikai aggodalmak kevésbé éreztették hatásukat a BÉT-en, ez abból is látszik, hogy a francia elnökválasztás első fordulója utáni ralihoz a magyar részvényindex már nem tudott csatlakozni. A szakértők úgy látják, hogy 2016 novemberétől a lengyel piac került a régió fókuszába. Az ottani devizahiteles rendezés után egyre többen fordultak az olcsóbb pénzintézeti papírok felé, míg a magyar piac eközben viszonylag kevés új fundamentális sztorit hozott. Az Equilor szerint a javuló nemzetközi klíma kiemelten fontos az OTP, a Richter és részben a Mol számára is.
A cég elemzéséből kiderült, hogy a magyar blue chipek felülárazottak a régiós szektortársakhoz képest. A számítások alapján csak a Mol nem tűnik drágának. Az olajcégtől idén elsősorban az olajár emelkedése miatt várnak sokkal jobb pénzügyi teljesítményt, de a petrolkémiai marzsok 28 százalékos zuhanása óvatosságra int. Az új stratégia jól teljesít, és a downstream is húzta fel az eredményt.
„A Molnak jót tett a CEZ lekerülése a papírról, de hosszú távon nem vizionálunk 25 ezer forint feletti árfolyamot” – hangsúlyozta az elemző.
A Richterrel kapcsolatos középtávú várakozás kiemelkedően optimista. Kiss Mónika, a cég vezető elemzője szerint a Richter és az OTP esetében még pozitívabb menedzsmentkommentek jöhetnek idén. A bankpapírnál 2017 az akvizíciókról szólhat, az árkérdések mellett a kiszemelt bankok minősége a kérdés.
A Magyar Telekom egy stabil és konzervatív portfólió része lehet a vezető elemző szerint. A távközlési cégnek a roamingdíj eltörlése és a Digi jövőbeni piacra lépése miatt lehet nehezebb éve. „A következő hónapok iránya a technikai kereskedőktől függhet, de érdemes a piacon maradni, mert a részvénypiacokon jó értelemben lehet forró a nyár” – emelte ki Kiss Mónika.
Az európai részvénypiacokon hurráoptimizmus uralkodik, a bankszektor és a vegyipar is felülteljesít, az autóiparban is kedvező a hangulat, az Equilor semlegesről felhalmozásra módosította a szektor papírjait. „Amerikában sem jött még el a kijózanodás ideje, a bankok és az olajcégek eredményei alátámasztják a növekedést, de ezek már a korrekció előtti utolsó gyümölcsök” – tette hozzá Kiss Mónika.
A forint árfolyamát erősítik a beáramló uniós források is Szántó András, az Equilor lakosságiüzletág-igazgatója szerint. „Rövid és középtávon 310-312-ről 303-ra erősödhet a forint – mondta –, de 2018 végére részben az Európai Központi Bank már akkorra várható kamatemelése miatt 315-ig jöhet vissza.”
A hazai alapkamat idén 0,9 százalék maradhat, 2018 végére mehet fel 1,2 százalékra.
A befektetési szolgáltató idén 3,4, jövőre 3,3 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon. Az infláció tekintetében ebben az évben 2,4 százalékos a várakozásuk, de jövőre ez 2,8 százalékra emelkedhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.