A Maersk dán konglomerátum tegnap bejelentette, hogy eladja olaj- és gázüzletágát a francia Total olajvállalatnak. A 7,45 milliárd dolláros üzlet hírére mindkét vállalat árfolyama emelkedett, a Maersk papírjai 3,5 százalékkal, a francia vállalatéi 0,25 százalékkal. A megállapodás értelmében a Total, a világ egyik legnagyobb olajvállalata 4,95 milliárd dollárt fizet a dán cégért részvényátruházással, emellett átvállalja a Maersk 2,5 milliárd dolláros adósságállományát.
A Total célja, hogy növelje érdekeltségeit az Északi-tengeren. Ahogy Patrick Pouyanne vezérigazgató hangsúlyozta:
itt volt az ideje, hogy azt tegyék, „amit egy igazi olaj- és gázvállalat tenne egy szenvedő piacon: elindítani egy új projektet, vagy jó áron akvirálni új üzleteket
Pouyanne szerint a Total ajánlata alternatívát jelentett a Maersknek, a dánok ugyanis arra készültek, hogy az olaj- és gázüzletágat új cégként tőzsdére viszik, hogy megoldják az akut forráshiányt. Pouyanne szerint azonban egy gyenge piacon a tőzsdei kibocsátás az egyik legrosszabb megoldás lenne. Hozzátette: a többi nagy olajvállalat közül egyik sem
licitált az eszközökre. Soren Skou, a Maersk vezére kijelentette: már rég szerette volna a fő üzletágat, a tengeri áruszállítást leválasztani az energia-üzletágról. Skou még nem döntötte el, hogy elfogadja-e a Total felajánlott igazgatósági székét.
A felvásárlás jelzi azt is, hogy a nagy olajtársaságok készek előremenekülni: befektetnek a 2014-ben összeomlott olajpiacon, feltöltik készleteiket, és igyekeznek felfuttatni a kitermelést. A Royal Dutsch Shell 2015-ben összesen 70 milliárd dollárt fizetett a BG Groupért, idén januárban az Exxon Mobil vásárolt több mint 6,5 milliárd dollárért fúrási jogokat Texasban. A Total is erre pályázik: értékes olajmezőkre és kiépített infrastruktúrára. A Maersk ugyanis 8,5 százalékos részesedést birtokol egy a norvég Statoil által vezetett projektben, amely az óriási Johan Sverdrup-olajmezőt igyekszik fejleszteni. A mező alatt becslések szerint 2,8 milliárd hordónyi olaj van, a kitermelést két év múlva kezdenék napi 440 ezer hordóval, ez három éven belül 660 ezer hordóra kúszna fel. A Maersk emellett épp fejleszti a Culzean gázmezőt, ott szintén két év múlva kezdenék meg a kitermelést, és a becslések szerint a britek gázszükségletének 5 százalékát tudná fedezni. A Culzean olajat rejtő részén nemrég kezdték meg a kitermelést: a becslések szerint napi 60-90 ezer hordónyi energiahordozót hoznak majd fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.