Öt-tíz év múlva derülhet ki, megérte-e megrendezni a vizes világbajnokságot, ez vonatkozik az infrastrukturális és a marketinggel kapcsolatos kiadásokra is – mondta a Világgazdaságnak Szabados Gábor sportközgazdász a 130 milliárd forintból tető alá hozott sporteseményt értékelve, amelyen belül a legnagyobb költségtétel a fő helyszín, a 43 milliárdból felépülő Duna Aréna volt. A létesítmény kihasználtsága kulcsfontosságú a szakértő szerint, aminek fontos részét képezik a következő évek újabb világversenyei. De az is meghatározó, hogy az úszók és a vízilabdázók mellett a szabadidő-sportolók mennyire használhatják ki az aréna adottságait. Mint ismert, a 12 ezer férőhelyes vb-uszoda lelátóit visszabontják 6500 fős befogadóképességig, de az 50 méteres, 10 pályás verseny- és bemelegítőmedence értelemszerűen megmarad.
A sportközgazdász szerint a létesítmények utóhasznosítása mellett a másik fontos láb az országimázs-növelést célzó marketingkampány kifutása. Mint mondta, a marketingköltés egyik fele mindig kidobott pénz, de azt előre soha nem lehet tudni, melyik fele. Úgy látja, ennek egyrészt az a fokmérője, hogy tartósan megemelkedik-e kiemelt események nélkül is a külföldi vendégek által Magyarországon töltött vendégéjszakák száma, de a turizmus gyarapodása mellett befektetéseket is vonzhat hazánkba a vizes vb pozitív nemzetközi visszhangja. Szabados szerint az infrastrukturális és a marketingköltések végső soron összefüggnek, hiszen az ilyenkor várhatóan megnövekvő érdeklődést ki kell szolgálni: vízfelületet, létesítményt, edzőt kell biztosítani azoknak, akik a vizes sportágak iránt érdeklődnek a vb 17 napja nyújtotta élményeken felbuzdulva.
A magyar delegáció az éremtáblázat 9. helyén végzett 2 arany-, 5 ezüst- és 2 bronzéremmel. Ahogy arra számítani lehetett, Hosszú Katinka lett a legeredményesebb hazai versenyző: megnyerte a 200 és a 400 méteres vegyes úszást, 200 háton második, 200 pillangón harmadik lett. Ezüstérmes lett a Märcz Tamás vezette vízilabda-válogatott, a torna All Star-csapatába Nagy Viktor és Vámos Márton is bekerült, utóbbit egyúttal a legértékesebb játékosnak járó MVP-díjjal ismerték el. Ugyancsak vb-ezüstöt nyert Cseh László (200 pillangó), Milák Kristóf (100 pillangó) és Verrasztó Dávid (400 vegyes), a dobogó harmadik fokára a Kozma Dominik, Németh Nándor, Holoda Péter és Bohus Richárd alkotta 4 x 100-as gyorsváltó állhatott még fel.
Az öt helyszínen 485 ezer néző követte nyomon az eseményeket, a szurkolói zónákban pedig több mint 400 ezer látogató fordult meg. A budapesti szállodák is megteltek, az átlagos kihasználtság meghaladta a 90 százalékot, a szobák átlagárai 200 százalékkal emelkedtek. A Magyar Turisztikai Ügynökség felmérése szerint tízes skálán az elégedettségi mutató 8.73, a biztonságérzet 8.84 volt, a külföldi vendégek 66 százaléka tervezi, hogy visszajön Magyarországra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.