BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leszállították a Plotinus alaptőkéjét

Bejegyezték a Plotinus alaptőkéjének leszállítását, a részvényeket úgysem viszik már vissza a tőzsdére. Pedig a társaság az elmúlt évek egyik sikerpapírja volt.

Leszállították a Plotinus alaptőkéjét, és a tőzsdei kivezetést is intézi az igazgatóság – közölte a cég a tőzsde honlapján. A vagyonkezeléssel foglalkozó, a befektetési alapokhoz hasonlóan működő cég ez év elején jelentette be, hogy hat esztendő után inkább a börzén kívül folytatná tovább. Pedig a társaság igazi tőzsdei sikertörténetnek számított, a bevezetéskor 1200 forint körül volt az árfolyama, míg jelenleg már 6500 forintnál tart a kurzus.

A gyors növekedés azonban nehézségeket is okozott a társaságnak: a reálgazdasági tevékenységek arányát nem tudták olyan ütemben növelni, ahogyan szerették volna. Eközben sajnálatos módon a tőzsdei jelenléttel járó kötelezettségek egyre komolyabb erőforrásokat kötöttek le, miközben nem jártak jelentősebb előnnyel. Emiatt a társaság igazgatótanácsa a korábban meghatározó tőkepiaci tevékenységek leépítése mellett döntött – indokolták az év elején a kivezetés tervét. A jövőben a Plotinus az erőforrásainak túlnyomó részét reálgazdasági befektetésekre fordítja.

A társaság megengedte a kisbefektetőknek, hogy kiszálljanak a cégből, januárban az akkor egy részvényre jutó saját tőkénél valamivel magasabb, 5700 forintos árfolyamon vételi ajánlatot tettek a papírokra, és ezzel a lehetőséggel sokan éltek is. Az így megvásárolt és a saját részvények bevonásáról a társaság áprilisi rendes közgyűlésén döntöttek, ezeket az értékpapírokat ugyanis a jövőben már nem akarják forgalmazni a tőzsdén. A jegyzett tőke csökkentését augusztus 1-jén jegyezték be, ennek értelmében a Plotinus-törzsrészvények száma 928 684 darabról 494 236-ra csökken, az összes részvényszám pedig 521 175 darabra megy le. A jegyzett tőke ezzel párhuzamosan 238 905 750 forintról

130 293 750 forintra zsugorodott.

Mindezek után a cég legnagyobb tulajdonosa Zala Péter és családja lesz, több mint 20 százalékos a részesedésük. A vagyonkezelő Zsiday Viktor alapítónak 12,15 százalékos pakettje marad, a Keletfa Kft. 1151, Szabó Zoltán Sándor 8,25, Régely Károly pedig 5,76 százalékos részt tudhat a magáénak. A Plotinus egyébként mindvégig hangsúlyozta: nem muszáj a kisbefektetőknek kiszállniuk a cégből: ha hisznek a társaságban, maradhatnak, de a kivezetés után már egy zártkörű cégben lesz részesedésük. A társaság azonban ugyanúgy fizethet osztalékot, illetve a részesedések is értékesíthetők maradnak, csak már nem a szabályozott piacon.

A Plotinusnak a törzsrészvénye mellett egy 2019-ben lejáró kötvénye is forog a tőzsdén, ezekre szintén adott vételi megbízást januárban, és igyekezett minél többet kivonni a tőkepiacról. A saját tulajdonú hitelpapírokat január végén törölték a tőzsdéről, így 5013 darab 100 ezer forint névértékű kötvényük maradt a börzén. A Plotinus egyébként két évvel ezelőtt igen kedvező, évi 2 százalékos kamattal tudott forráshoz jutni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.