Hosszú távon megérte részvényalapokba fektetni a pénzt. Ezeket a konstrukciókat általában minimum öt évre ajánlják, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint pedig ez idő alatt a hazai részvényalapok ötöde ért el évente 10 százalékosnál is magasabb hozamot, de még az utóbbi tíz évet nézve is alig van olyan konstrukció, amelyiknek nem sikerült a válságban összeszedett mínuszokat ledolgoznia. Nemzetközi viszonylatban is hasonló a helyzet. A Morningstar adatai szerint is csupán néhány szektor alapjai állnak mínuszban öt év után. Ezek jellemzően árupiaci és energetikai cégekbe fektető konstrukciók.
A hazai kínálat legjobban teljesítő részvényalapja a Concorde Részvényalap, amely több mint 17 százalékot hozott a befektetőinek évente az elmúlt öt esztendőben. Ezek után nem meglepő, hogy ez az egyik legnagyobb hazai részvényalap, csaknem 25 milliárd forintot kezelnek benne. Az aktívan kezelt részvényalap megverte a Budapesti Értéktőzsde részvényindexét követő alapokat is, amelyeknek a hozamára szintén nem lehetett panasz az elmúlt években. A BUX-ot követő ETF évente csaknem 15, a többi indexkövető alap 12,5–14,6 százalékot szedett magára.
A fejlett részvénypiacokon befektető alapokkal is sokat lehetett keresni, főleg ha nagy kapitalizációjú, divatos cégek részvényeibe fektető konstrukciót választott a befektető. A Morningstar szerint egy átlagos ilyen alap több mint 13 százalékot hozott évente, a legjobban teljesítő Fidelity OTC pedig csaknem 20 százalékkal gyarapította a befektetők megtakarítását. Ez az alap 90 százalékban amerikai részvényeket tart, a legfontosabb befektetései az
Apple, a Google-tulajdonos Alphabet, az Amazon és a Tesla. Magyarországon is elégedettek lehetnek azok, akik a divatos cégek részvényeit választó OTP Trend alapot választották, ez a konstrukció is 15 százalékokat hozott évente az elmúlt öt esztendőben. Az amerikai részvénypiacon befektető többi magyar alap is szép eredményeket ért el, többségük két számjegyű hozammal büszkélkedhet ezen az időtávon.
A szektorális alapok közül az egészségügyi és technológiai cégekbe fektető konstrukciók voltak a legsikeresebbek az utóbbi években. Egy átlagos egészségügyi témájú alappal évente 16,6, egy technológiaival 16,36 százalékot lehetett bezsebelni az utóbbi fél évtizedben. A Morningstar adatai szerint a legjobban teljesítő egészségügyi szektorba fektető alapot a Fidelity viszi, ez a konstrukció 21,5 százalékos éves hozamot ért el úgy, hogy kedvenc befektetései között olyan cégek vannak, mint a Medtronic, a Boston Scientific, a Becton, a Dickinson and Co., az Intuitive Surgical és a Danaher. A technológiai alapok között akad, amely 24 százalékos éves hozammal büszkélkedhet: a T. Rowe Price Global Technology ennyit ért el, a legfontosabb befektetései a Salesforce.com, az Alphabet, a Taiwan Semiconductor Manufacturing, az Intuit és az Electronic Arts.
Magyarországon a klímaváltozás hatásaiból profitáló cégekbe fektető alapok értek el két számjegyű, vagy azt közelítő hozamot az utóbbi öt évben. Az OTP ilyen tematikájú alapja 12,8 százalékot hozott, a K&H-é 9,99, az Aegoné 9,84 százalékos hozamot ért el évente.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.