Bár a kamatadó már csupán 15 százalékos – sőt idéntől a 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás sem terheli már a befektetéseket –, a tartós befektetési számla (TBSZ) népszerűsége mit sem csökken. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a kamatadó-mentességet ígérő számlából június végéig már több mint 352 ezret nyitottak, és ezeken összesen 2259 milliárd forint volt. Mindez pedig azt jelenti, hogy a háztartások értékpapír-állományának negyede tartós befektetésben van, és egy-egy ilyen számlán átlagosan 6,4 millió forintot tartanak.
A TBSZ-re akkor jár kamatadó-kedvezmény, ha az első gyűjtőévet követően legalább három évig nem nyúlnak hozzá a befektetéshez, ebben az esetben 10 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni a hozamok után. Teljesen adómentessé az ötödik évtől válik a kamat, a hozam, illetve az árfolyamnyereség. A bankok és a befektetési vállalkozások is sikeresen győzik meg az ügyfeleket arról, hogy a mostani alacsony kamatkörnyezetben megéri megspórolni az adót. A hitelintézeteknél az első fél évben több mint 10 ezerrel 244 ezerre nőtt a TBSZ-ek száma, míg az állomány bő 150 milliárd forinttal gyarapodott az idén, és már 1500 milliárd forint fölött van.
A brókercégeknél körülbelül 6 ezerrel emelkedett a TBSZ-ek száma, jelenleg 103 ezernél is több ilyen szerződésük van, a rajtuk lévő állomány pedig 730 milliárd forint fölött jár. A növekményben egyébként szerepe lehet annak, hogy február elején átvette az Erste a Citi lakossági üzletágát. A Citi Magyarországon fióktelepként működik, és ekkor a fióktelepek TBSZ-állománya durván visszaesett; vélhetőleg az Erste Befektetési Zrt.-hez kerültek át az ügyfelek, akik körülbelül 40-45 milliárd forintnyi tartós megtakarítással rendelkezhettek. A brókercégeknél egyébként egy átlagos ügyfél több pénzt tart tartós befektetésben, mint a bankoknál, egy átlagos egyenleg 7 millió forint fölött van.
Nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) azonban egyre kevesebben nyitnak, hiába kecsegtet a konstrukció még komolyabb adókedvezménnyel. Június végén már csupán 123 ezer számla volt a hazai pénzügyi intézményeknél, közülük nem egészen 96 ezer a bankoknál, a maradék nagy része pedig a brókercégeknél. A NYESZ-re kamatadó-kedvezmény mellett még szja-visszatérítés is jár, ennek ellenére úgy tűnik, a többi nyugdíj-előtakarékossági formával nem tud versenyezni.
Miközben a hasonló adókedvezménnyel támogatott önkéntes nyugdíjpénztárakban folyamatosan nő az egyéni befizetések mennyisége, és a számlaegyenlegek is szépen híznak – emellett a nyugdíjbiztosítások is egyre népszerűbbek –, a negyedik pillérnek nevezett értékpapírszámlákon a tőzsderali dacára is stagnál, sőt csökken az állomány. A fél év végére 506 milliárd forint maradt csak a NYESZ-eken, ebből nem egészen 400 milliárd forint hitelintézeteknél kezelt számlákon volt. Egy átlagos ügyfél körülbelül 4 millió forintot tartott ilyen számlán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.