A piacra lépést tervező és önálló pénzügyi szolgáltatás nyújtásában gondolkodó fintech cégeket és a biztosítókat is szigorúbban szabályozza az a törvényjavaslat, melyet augusztus 17-ig lehet véleményezni. Az uniós belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló PSD2 irányelvet a tagállamok 2018. január 13-ig kötelesek átültetni. Ugyancsak napirenden van az EU-s biztosításértékesítési irányelv implementációja, a jogalkotó a mostani salátatörvénnyel lényegében a már ismert előírásokat igyekszik beépíteni a meglévő hazai jogszabályi környezetbe. Emellett ugyanakkor néhány, a kor fogyasztói elvárásainak megfelelni tudó technikai újításnak is utat ad a szabályozó: ezek közül kiemelhető, hogy végre megnyílik az út az előtt, hogy az ügyfelek ne csak az irodában és – 2017-ben! – faxon mondhassák fel kgfb-biztosításukat, ha új, jobb ajánlatot kapnak, hanem elektronikus üzenetben is tájékoztathatják e szándékukról a biztosítót, harminc nappal a szerződés lezárása előtt.
Az elmúlt években a pénzügyi szektorban számos új szereplő, főleg fintech cég jelent meg a piacon, közülük sokan a korábbi pénzforgalmi irányelv hatályán kívül estek. A szabályozás megszüntetné ezt a hiányosságot, és az új szolgáltatókra is érvényes lenne, azaz minden pénzforgalmi szolgáltatást nyújtó személynek meg kell majd felelnie a minimális jogi és szabályozási követelményeknek. A javaslat előírja valamennyi pénzforgalmi szolgáltatást nyújtó kilétének és tartózkodási helyének nyilvántartásba vételét. Az irányelv rendelkezik arról, hogy a fogyasztó a szerződés kötelező erejűvé válása előtt jogosult térítésmentesen megkapni a vonatkozó információkat, és ingyen a rendelkezésére kell bocsátani a tranzakciók adatait, a számlakivonatokat is. A pénzügyi cégekkel kötött szerződéseket pedig az ügyfelek fél év múlva külön díj felszámítása nélkül felmondhatják majd.
Úgy tűnik, az új szabályozás némiképp szembemegy azzal a kormányzati szándékkal, amely a nemzetgazdasági szempontból olcsóbb elektronikus fizetés irányába szeretné terelni az embereket. A szabályozás ugyanis lehetővé tenné, hogy a készpénz-helyettesítő fizetési eszköz használatáért a kereskedő díjat számíthasson fel az ügyfélnek, csak azt írja elő, hogy annak összegéről a fizetőt előzetesen tájékoztatni kell. A más országokban akár bankkártyáknál is alkalmazott megoldással – az úgynevezett surcharge-dzsal – szemben a Magyar Nemzeti Bank eddig elutasító állásponton volt, nálunk emiatt lehet például a legkisebb összeget is kártyával fizetni.
A biztosítókra vonatkozó szabályok is szigorodnak. A biztosításközvetítők, viszontbiztosítás-közvetítők, valamint a biztosítók és viszontbiztosítók – biztosítási szerződések értékesítése előtti, alatti és utáni – tevékenységében részt vevő alkalmazottaknak évente legalább 15 órányi továbbképzésen kell részt venniük, valamint jó hírnévvel kell rendelkezniük. A visszaélésszerű értékesítések megelőzése érdekében a biztosítási termékek értékesítését minden esetben az igényeket és szükségleteket felmérő vizsgálatnak kell kísérnie, az ügyfél által megadott információk alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.