Abszolút rekordra futott a bankkártyás költés, a tavaly karácsonyi időszak után ráadásul először költöttek ezermilliárd forint felett három hónap alatt plasztikokkal a magyarok a kereskedőknél. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 1067 milliárd forint értékben fizettek terméket-szolgáltatást a hazai elfogadóhelyeken, ami 25,5 százalékkal, 217 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. A plasztikok 152 millió tranzakcióban mozogtak, ami azt jelenti, hogy egy kártyás fizetés átlagos összege 7018 forint volt.
Történelmi csúcsra jutott a készpénzfelvétel is: egy alkalommal átlagosan 67 ezer forintot vettek ki a kártyabirtokosok a banki pénzpontokból (ATM). A negyedév során 387 ezer alkalommal többször, összesen 27,6 milliószor vettünk fel pénzt, mint egy évvel korábban. A tudatosságot támasztja alá, hogy a kártyás vásárlások volumene immár a készpénzfelvételek értékének 57 százaléka – 2010-ben még négyszer több forintot vettünk fel a pénzpontokból, mint amennyit a kártyás vásárlással költöttünk.
Június végén már közel 119 ezer kártyaelfogadó készüléken (POS) tudtak a kártyatulajdonosok fizetni, ami 13,5 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi számhoz képest. A bővülés egyértelműen az idén gyorsult fel, hiszen az éves szinten 14 117 új POS-készülék közül 8926-ot az idei év első hat hónapjában telepítettek a kereskedőkhöz. Ez annak fényében is biztató, hogy – miként arra korábbi cikkünk rávilágított – a nyár elejéig a Nemzetgazdasági Minisztérium által támogatott POS-telepítési programban még nem tudtak jelentős számú készüléket kihelyezni a pályázók, azaz a bővülés jó része organikus fejlődést takar, amit az okoz, hogy egyre több polgár szeretne bankkártyával fizetni. Ennek fényében örömteli, hogy – szakítva a korábbi időszakok hagyományaival, amikor a többkészülékes (nagyáruházi) bekötések vitték a prímet – az idén bekötött új készülékek zöme olyan kereskedőhöz került, akinél így teremtődött meg a bankkártyás fizetés lehetősége. A jegybank adatai szerint egy év alatt 7399 új kereskedőnél kezdtek el bankkártyát elfogadni, ezen új bekötések több mint 90 százaléka, 6741 nyitás az idei évre esett. A támogatott POS-ek bekötésével az új kereskedőhelyek bővülése még tovább gyorsul majd, hiszen a támogatás feltétele, hogy csak olyan kereskedő kaphatja a „címkézett” POS-készülékeket, aki eddig nem fogadott el bankkártyát.
Az MNB most először – 2013-ig visszamenőleg – kimutatta a szolgáltatók pénzforgalmi bevételeit is. Ebből kiderült, hogy az érintett szolgáltatók kártyaelfogadáshoz kapcsolódó bevétele 9,1 milliárd forintot tett ki, ami 26 százalékos növekedés 2016 azonos időszakához viszonyítva. Fontos ugyanakkor látni, hogy a jegybanki statisztika csak a bevétellel számol, a költségekkel nem, azaz például a tranzakciós illeték összegét nem mutatja ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.