BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtámaszthatja a fontot a brit jegybank

A héten elsősorban Nagy-Britanniából érkeznek fontos makroadatok, és kamatdöntés is lesz a szigetországban. Emellett a többi közt az amerikai infláció, valamint az eurózónás munkaerőpiac alakulásáról is kapunk tájékoztatást.

Már a hét első napja is mozgalmasnak ígérkezik a pénzpiacokon, a brit inflációs adatra ugyanis megkezdődhetnek a spekulációk a font piacán a kamatemelés időzítéséről. A brit jegybank monetáris tanácsa ugyanis csütörtökön ül össze.

Az angol font 2016 elején kezdődő, majd a Brexit elfogadásával végződő népszavazás után erősödő leértékelődése következtében a szigetország inflációja történelmi és főbb gazdasági régiós összevetésben is magas szintre gyorsult.

Forrás: AFP

A maginfláció szintén jócskán meghaladja a brit jegybank 2 százalékos célját és a többi fejlett gazdasági térség értékeit is. Mindeközben a GDP-növekedés éves üteme 2 százalék körül stabilizálódott, elmaradt tehát egyelőre a Brexit-népszavazás után várt jelentős lassulás

– véli Dunai Gábor, az OTP makroelemzője.

A munkanélküliségi ráta negyvenéves mélyponton van. A költségvetés hiánya a GDP 2,5 százalékára csökkent, a GDP-arányos államadósság növekedése pedig megállt.

Mindez – figyelembe véve az Egyesült Államok és az eurózóna egyre inkább a normalizálódás irányába haladó monetáris politikáját – felveti a szigorítás lehetőségét (legutóbb, augusztus elején a Bank of England utalt arra, hogy egy éven belül kamatemelés jöhet). A várakozások alapján ez ezúttal még nem történik meg, de ha a hétfőn megjelenő inflációs adatok emelkedést hoznak, és a csütörtöki kamatdöntés kapcsán ismét kamatemelés lehetőségére utalnak a döntéshozók, az Dunai Gábor szerint támogathatja a font erősödését.

Az utóbbi két hétben a font erősödő pályán haladt, ezért akár új csúcs elérésére is van esélye. Fontos lehet tehát a döntés és a komment, mert olyan helyen van az árfolyam, amely vagy további számottevő fonterősödést von maga után, vagy ha lefordul, akkor megerősítve a 2014 harmadik negyedéve óta tartó csökkenő trendet, lefelé mozdulhat.

Csütörtökön az amerikai pénzromlás üteméről érkeznek adatok. A várakozások szerint az infláció a bázishatások miatt kismértékben ugyan emelkedhetett augusztusban, ugyanakkor a maginfláció 1,6 százalékra csökkenhetett

– véli Módos Dániel, az OTP makroelemzője. A csökkenő maginfláció, az alacsony bérdinamika és az, hogy egyre több jel utal arra, hogy az Egyesült Államok túl lehet a konjunktúraciklus csúcspontján (lassuló autóértékesítések, stagnáló ingatlanértékesítési dinamika, lassuló reálbértömeg-növekedés), a kamatemelési ciklus abbahagyására kényszerítette a Fedet. A piac arra számít, hogy szeptemberben és decemberben sem lesz kamatemelés. Az év végi kamatemelési várakozások fokozatosan árazódtak ki az elmúlt hónapokban. Ugyanakkor a várakozások szerint a szeptemberi ülésen a Fed konkrét tervet vázolhat fel – a gazdasági adatoktól függetlenül –, a korábbi kötvényvásárlási programok által felduzzasztott mérlege leépítésének ütemtervét. A fentiek alapján meglepetésereje annak lenne, ha nem csökkenne a maginfláció; ebben az esetben erősödhetne a dollár az euróval szemben – mondta Módos Dániel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.