Bár a három hónapos diszkontkincstárjegyek már negatív kamattal kelnek el az aukciókon, a magyar hosszú kötvények másodpiaci hozama még mindig az egyik legmagasabbnak számít a régióban. Szlovákiában, Szlovéniában és Csehországban egy százalék alatt vannak a tízéves hozamok, sőt Bulgáriában is csupán 1,43 százalékos a ráta. A magyarországi tízéves referenciaráta viszont jelenleg 2,94 százalékos, messze van még a 2,76 százalékos történelmi mélyponttól is, amit egyébként valamivel több mint egy éve, tavaly augusztusban ért el. Annak ellenére nem süllyedt azóta újabb mélypontra a tízéves hozam, hogy időközben a Standard and Poor’s (S&P) és a Moody’s is felminősítette a hosszú távú magyar államadósság besorolását, így visszakerült az ország a befektetésre ajánlott kategóriába.
A magyarországi hozamgörbére a piac mellett a jegybank intézkedései is komoly hatással vannak. A jegybanki betétek mennyiségének korlátozása miatt a bankok kénytelenek állampapírt vásárolni. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az idén a hitelintézetek nettó 530 milliárd forintért vettek magyar állampapírt, és a náluk lévő állomány meghaladja már a 8 ezermilliárd forintot.
A bankok viszont csak körülbelül öt-hat éves lejáratig vásárolnak állampapírokat
– magyarázza Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Ennek köszönhető a magyar hozamgörbe sajátos alakja, ami kezdetben viszonylag lapos, majd hirtelen meredeken emelkedni kezd. Az ötéves hozam egyébként 1,6 százalék körül van Magyarországon.
A hitelminősítői besorolások a jelek szerint csak részben befolyásolják a régiós hozamokat. Lengyelország például mindhárom nagy hitelminősítőnél több fokozattal Magyarország fölött van, az ötéves hozam náluk mégis 93 és a tízéves is 28 bázisponttal magasabb a magyarénál. A háttérben a jegybankok különböző monetáris politikája állhat. Magyarországon a rövid hozamokat az MNB sikeresen tartja lent, emellett a piac arra számít, hogy míg idehaza legkorábban 2019-ben kezdheti meg a monetáris tanács az alapkamat emelését, ez Lengyelországban és Csehországban már korábban bekövetkezhet.
Magyarországnál rosszabb besorolású országoknál viszont alacsonyabbak a kötvényhozamok. Bulgária például az S&P-nél bóvliban van még, és a Fitchnél is kissé rosszabb a minősítése, ugyan szintén a BBB– kategóriába tartozik, de nem pozitív, hanem stabil kilátással. A Moody’snál viszont egy fokozattal Magyarország fölött van Baa kategóriában.
A kétéves bolgár állampapírok kamata viszont már negatív a piacon, az ötéveseké pedig nulla körül van, és a tízéves is bőven 1,5 százalék alatt marad. Horvátország mindhárom nagy hitelminősítőnél bóvli kategóriás, sőt sehol nincs utalás arra, hogy a közeljövőben felminősítenék a befektetésre ajánlott csoportba. A tízéves horvát hozam ennek ellenére tegnap 2,8 százalék körül volt, nagyjából 10 bázisponttal a magyarországi alatt. Románia besorolása viszont mindhárom hitelminősítőnél megegyezik Magyarországéval, az egyetlen különbség, hogy a Fitchnél stabil a kilátása. Vélhetően nem ennek az apró különbségnek köszönhető, hogy a tízéves állampapírjai csaknem 3,9 százalékos hozammal forognak a piacon, és az ötévesek is csaknem 2,6 százalékos kamatot fizetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.