A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, szeptember 19-i kamatdöntő ülésén bejelentett intézkedésekből az látszik, hogy hazánkban lehetnek a leglazább monetáris kondíciók a régióban. Bár a 0,9 százalékon álló alapkamaton ezúttal sem változtattak, a nem konvencionális eszközökben számos, a lazítás irányába mutató változtatást hajtottak végre.
A betéti ráta –0,05 százalékról –0,15 százalékra csökkent, a három hónapos betét plafonját 300 milliárdról 75 milliárd forintra csökkentették – ami szinte felér ezen eszköz megszüntetésével –, továbbá bejelentették, hogy jelentősen megnövelik a swaptenderek volumenét, és a hosszabb lejáratú hozamokat is le szeretnék szorítani.
A jelek arra utalnak, hogy a Magyar Nemzeti Bank folytathatja a közép-európai önálló devizával rendelkező országok (CE3) jegybankjai közül a leginkább galamb monetáris politikát. Míg a cseh központi bank már megkezdte a kamatemelési ciklusát, és a lengyel jegybankárok részéről is hallhattunk már héja megnyilatkozásokat – igaz, rövid távon itt nem várható szigorítás –, addig a Magyar Nemzeti Bank új lazítási ciklusba kezdett.
Előbbiek, illetve a fejlődő piaci devizákat is érintő általános kockázatkerülés miatt a forint gyengült az elmúlt napokban, és az euró jegyzése már elérte a 312 forintos ellenállási szinteket.
Bár rövid távon számos olyan tényező van, amely a forint nagyobb mértékű leértékelődését gátolja – gondoljuk csak a pozitív folyó fizetési mérlegre, a stabil és alacsony hiányra, valamint a csökkenő pályára álló államadósságra –, a jövő évben már kialakulhat olyan helyzet, amelynek hatására tovább gyengülhet a forint.
Ez utóbbi forgatókönyv főleg akkor valósulna meg, ha az EKB a jelenleg vártnál gyorsabban csökkentené az eszközvásárlási programját, vagy akár kamatot is emelne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.