A héten a részvénypiac forgalma 55,73 milliárd forint volt az előző heti 43,7 milliárd forint után, a vezető részvények vegyesen teljesítettek.
Az Equilor Befektetési Zrt. MTI-hez pénteken eljuttatott tőzsdei elemzése szerint ismét új csúcsokra emelkedett a BUX index, a pozitív európai tőzsdei hangulat mellett. Az index erősödésében két kisebb részvény: az Appeninn és az Opus játszott vezető szerepet.
Kiemelték: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán megjelent Világgazdasági kitekintőjében javította a magyar GDP várakozását. A friss kiadványban az IMF az áprilisi értékekhez képest a 2017-es GDP előrejelzést 2,9 százalékról, 3,2 százalékra, míg a 2018-as GDP-t 3,0 százalékról, 3,4 százalékra módosította. Az idei inflációs várakozás nem módosult, továbbra is 2,5 százalék. A jövő évi inflációs előrejelzést 10 bázisponttal 3,2 százalékra csökkentette az IMF. Az elemzés szerint ezek a hírek támogathatták a jó hangulatot a magyar piacon.
A Központi Statisztikai Hivatal a héten közölte a szeptemberi inflációs adatot, ami a várt 2,7 százalékkal szemben csupán 2,5 százalékos árnövekedési ütemet mutatott éves alapon, ez a hír inkább semleges a részvénypiacra nézve, de gyengítheti a forintot, mivel a laza monetáris kondíciók fenntartását támogatja.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő jövő héten pénteken, piaczárás után mondhat véleményt a magyar államadósságról. A hitelminősítő listáján Magyarország adósosztályzata továbbra is befektetési ajánlású „Baa3”, stabil kilátással. Az elemzés szerint elképzelhető, hogy a Moody's a jelenlegi stabil kilátást pozitívra változtatja, ahogy azt a Standard & Poor's is megtette augusztus 25-én.
A befektetők lassan a kezdődő kelet-európai gyorsjelentési szezon felé fordulnak. A magyar vállalatok közül november elején a Mol jelenti majd először harmadik negyedéves számait – olvasható az Equilor Befektetési Zrt. elemzésében.
A héten jól teljesített a Mol, bőven a BUX index teljesítménye felett, köszönhetően a javuló olajpiaci hangulatnak. Arról is beszámoltak, hogy a Moody's összehasonlító tanulmányt közölt szerdán a magyar Mol és a lengyel PKN vállalatról. A Moody's elemzése szerint a Mol üzleti profiljának ellenálló képessége összességében jobb, mint a lengyel PKN Orlené, a PKN viszont a finomítói üzletágban erősebb a magyar olajipari vállalatnál. A nemzetközi hitelminősítő arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar vállalat integrált üzleti modellje sikeresebb lehet az olaj és gáziparban jelentkező volatilitás leküzdésében. A Moody's kiemelte még a PKN finomítói tevékenységét, mely volumenében és minőségében is megelőzi a magyar versenytársat.
A Richter lemaradt a raliban, pedig a héten két pozitív hír is érkezett a gyógyszergyártóval kapcsolatban. Az OTP sem reagált érdemben a horvát Agrokor csoportról érkező hírekre. Az Agrokornál számviteli szabálytalanságokat észlelt a könyvvizsgáló, a horvát vállalat 2014 év végétől jelentős tőkecsökkenést szenvedett el. A Magyar Telekomról nem érkeztek piacmozgató hírek – tették hozzá.
A BÉT-en a blue chip részvények közül a héten a legnagyobb mértékben 7,09 százalékkal a Mol árfolyama emelkedett, pénteken 3172 forinton zárta a kereskedést, a részvények heti forgalma meghaladta a 13,51 milliárd forintot.
Az OTP árfolyama 2,62 százalékkal erősödött, a hét utolsó napján 10 575 forinton fejezte be a kereskedést, a részvények forgalma több mint 22,78 milliárd forint volt a héten.
A Magyar Telekom részvények ára nem változott, az előző héthez hasonlóan pénteken is 482 forinton zárta a kereskedést, heti forgalma 1,09 milliárd forint volt.
A Richter árfolyama 2,97 százalékkal gyengült, a hét utolsó kereskedési napján 6525 forinton zárt, heti forgalma 9,02 milliárd forint volt.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 3142,37 ponton zárt pénteken, 82,82 ponttal, 2,71 százalékkal emelkedett az előző héthez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.