Aránytalanul rosszul érinti a három nagy francia közösségi bankcsoportot, a BPCE-t, a Crédit Agricole-t és a Crédit Mutuelt a nagyvállalatokra kivetett különadó – figyelmeztetett a Moody’s. A közösségi bankok ugyanis nem részvényesi alapon működnek, következésképp osztalékot sem fizetnek, vagyis azt nem írhatják le az adóalapjukból. Ráadásul tevékenységüket nagyrészt Franciaországban végzik, így többet kell majd fizetniük, mint a főleg külföldön működő francia cégeknek.
Az újabb teherről november elején döntött a parlament, és azért volt rá szükség, mert a taláros testület alkotmányellenesnek nyilvánította az előző, szocialista kormányzat által 2012-ben a nagyvállalatokra kivetett 3 százalékos osztalékadót, amellyel arra akarták ösztönözni a cégeket, hogy a profit minél nagyobb részét fektessék be. Az osztalékadó évi 1,8 milliárd eurós bevételt jelentett, s a kormánynak sürgősen ki kellett találnia valamit avégett, hogy legalább részben visszafizesse a 10 milliárd eurót, és a GDP 3 százaléka alatt tartsa a költségvetési hiányt. A plusznyereségadó 2017-re vonatkozik, és azt jelenti, hogy az 1 milliárd eurós forgalmat elérő vállalatok 33,3 százalék helyett 38,3, a 3 milliárd feletti forgalmúak pedig 43,3 százalékot fizetnek. A kormány az új adótól 5,4 milliárd eurós bevételt vár.
A három közösségi bank számára a becslések szerint 1 milliárd eurót jelent majd a különadó, vagyis az egész remélt bevétel csaknem egyötödét, ami szerintük igazságtalan és aránytalan. Ám a Moody’s szerint a kiesés menedzselhető, és hosszú távú hatása sem lesz, mivel az új adó csupán ideiglenes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.