A határidős indexjegyzések alapján Londonban 0,3 százalékkal, Párizsban 0,1 százalékkal emelkedhet az árfolyamindex a kereskedés kezdetén, Frankfurtban viszont szinte változatlan nyitás várható.
Pénteken veszteséggel zártak a főbb európai tőzsdeindexek, a pán-európai Stoxx 600 index 0,37 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index 0,41 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,52 százalékkal csökkent.
Londonban 0,68 százalék eséssel zárt az FTSE-100 index, Frankfurtban 0,42 százalékkal, Párizsban 0,50 százalékkal csökkent a vezető árfolyammutató. A madridi IBEX-35 0,45 százalékkal, a milánói FTSE MIB 0,36 százalékkal végzett lejjebb.
A gazdasági ágazatok többségének gyengült az árfolyammutatója pénteken, a nyersanyagiparé és a pénzügyi ágazaté viszont 0,3 százalékkal emelkedett. Az ArcelorMittal, a világ legnagyobb acélipari vállalata a vártnál jobb eredményről számolt be a szeptemberrel zárt negyedévre és bizakodó előrejelzést tett közzé a 2018-as évről. Részvénye 3,37 százalékkal erősödött.
Az amerikai indexek is gyengültek pénteken, bár a Nasdaq Composite a kereskedés végére 0,01 százalék nyereségbe emelkedett. A DJIA-30 0,17 százalékkal, az S&P-500 index 0,09 százalékkal gyengült. A hetet mindhárom index negatív eredménnyel zárta. A DJIA-30 és az S&P-500 index nyolc egymást követő nyereséges hétből álló szakaszt zárt le, négy éve a leghosszabbat, a Nasdaq Composite pedig hat heteset.
A veszteséges hétzárás profitkivételnek volt tulajdonítható. A főbb indexek az év eleje óta már tizenöt, a novemberi elnökválasztás óta pedig húsz százalékkal emelkedtek. Egyes technológiai ágazatokra szakosodott befektetési alapok tőzsdén forgó részjegyei pedig az év eleje óta már negyven százalékkal is erősödtek. A hetet több nagy technológiai cég, például a Facebook, a Netflix és az Alphabet is veszteséggel fejezte be.
A legnagyobb vesztesek egyike pénteken az energiaipari ágazat volt az amerikai piacokon, profitkivétellel követve az olajár csökkenését. Az olajár a héten két és fél éves csúcsot ért el az OPEC és a szervezeten kívüli olajtermelők önkéntes termeléskorlátozási megállapodásának a meghosszabbítását sugalló híreknek köszönhetően.
Hétfőn az olajár alig változott, az európai kereskedés kezdete előtt másfél órával a Brent nyersolaj 0,03 százalékkal állt alacsonyabban a globális kereskedelemben 63,50 dolláron hordónként, az amerikai WTI pedig 0,04 százalékkal magasabban 56,75 dolláron.
Az ázsiai tőzsdéken vegyes eredménnyel vette kezdetét a hétfői globális kereskedés: Tokió 1,32 százalék, Szöul 0,50 százalék veszteséggel zárt, Sanghajban pedig 0,28 százalék, Hongkongban 0,24 százalék nyereségben álltak a mutatók a kereskedés vége előtt. A dollár erősödött, az euró gyengült: az euró jegyzése 0,13 százalékkal 1,1652 dollárra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.