Bekerül a bécsi tőzsde által összeállított, lengyel, cseh és magyar részvényeket követő CECE indexbe a Waberer’s. A mutató átsúlyozásáról szóló döntést a múlt héten tették közzé, a portfólió átrendezését a pénteki tőzsdezárás után teszik meg. A Budapesti Értéktőzsdén júliusban debütált fuvarozócég az Erste Befektetési Zrt. számításai szerint 0,1 százalékos súllyal kerül be az indexbe, s a lépéssel élénkülhet a részvény iránti érdeklődés. Becsléseik szerint egyhavi átlagforgalomra vetítve mintegy két és fél napnyira tehető a majdani pluszforgalom. Nagy András, az Erste elemzője érdeklődésünkre kifejtette, hogy becslésüket csak a CECE-komponensek teljesítményét lekövető Lyxor CECE ETF alapján számították ki, emellett több más olyan alap is lehet, amelyeket a CECE-súlyok alapján állítanak össze, ezeknek a kapitalizációjáról és várható átsúlyozási forgalmáról viszont nincsen adat. A Lyxor piaci kapitalizációja 248,9 millió euró (mintegy 78,2 milliárd forint), s kurzusa az idén 27,5 százalékkal emelkedett.
Bár viszonylag kis súlyt kap a Waberer’s az indexben, bekerülése így is fontos, mert a régiós mutatók közül a CECE a befektetők körében az egyik legkedveltebb
– mondta Nagy András, hangsúlyozva, hogy az indexbe a forgalom és a szabad közkézhányad alapján kerülhetnek be részvények. Mindkét szempont alapján sorba rendezik a papírokat, és azokat veszik fel, illetve tartják bent, amelyek mindkét listában az előre meghatározott helyeken szerepelnek. A Budapesti Értéktőzsdéről jelenleg tíz papír szerepel a mutatóban.
A magyar papírok súlya 24 bázisponttal 18 százalékra nő a mostani átsúlyozásnál. A már korábban bent lévő részvények közül legjobban az OTP és a Mol szerepe erősödik meg. A bankpapíré 7, míg az olajrészvényé 4 bázisponttal nő, de ez csak az átlagos napi forgalmuk 1-2 százalékát teszi ki a Lyxor CECE ETF adataiból kiindulva. A magyar papírok közül egyedül a CIG Pannónia súlya csökken, az is csak egy bázisponttal.
A lengyel papíroknál viszonylag nagy változások jönnek: a lét legfontosabb CECE-összetevő közül a PKO Bank súlya 205 bázisponttal 8,54 százalékra csökken, míg a PKN Orlené 144 bázisponttal 10,94 százalékra nő. A prágai parkettről az Erste súlya 11 bázisponttal 14,32 százalékra emelkedik, ez a legjelentősebb részvény a 32 papírt tartalmazó mutatóban. A cseh papírok közül az egyszer használatos egészségügyi termékeket gyártó Pegasé a legnagyobb csökkenés, 16 bázispontos: a cég súlya eddig sem volt túl nagy, és most 0,07 százalékra zsugorodott. Viszont náluk jelentkezik a legnagyobb, ötnapi forgalmat kitevő esés az átsúlyozás miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.