BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ránéznek a kereskedők körmére

A japán pénzügyi felügyelet a kripto­deviza-kereskedők átfogó vizsgálatába kezd azt követően, hogy hekkerek minden eddiginél nagyobb, 534 millió dollár értékű virtuális pénzt loptak el a Coincheck kriptopénzváltótól.

A Pénzügyi Szolgáltatások Ügy­­nöksége (FSA) hétfőn a működési tevékenységének ja­vítására szólította fel a tokiói székhelyű Coincheck pénzváltót, amely a lopást követően a Bitcoin kivételével minden kriptovaluta kereskedését felfüggesztette. A cég a belső alapok 90 százalékának megtérítésére tett ígéretet, ám azt egyelőre nem közölte, erre mikor és hogyan kerülhet sor – írja a Reuters. Az ellopott, népszerűnek számító NEM kriptopénzt egy olyan, kevésbé biztonságos digitális pénztárcában tárolta a kereskedő, amelyet az internetre nem közvetlenül csatlakozó platformokon üzemeltetnek, és amely nem tartalmaz olyan biztonsági elemeket sem, mint a többlépcsős digitális aláírás.

A Coincheck pénzváltó vezetői a belső alapok 90 százalékának megtérítésére tettek ígéretet, ám azt nem tudni, hogy erre mikor és hogyan kerülhet sor
Forrás: AFP/Jiji Press/Japan OUT

Az FSA döntése értelmében a Coinchecknek február közepéig jelentést kell készítenie a hekkertámadásról, és arról is számot kell adnia, hogyan fogja megakadályozni egy hasonló esemény újbóli bekövetkeztét. A testület emellett a többi kriptopénz-kereskedő helyszíni ellenőrzését is kilátásba helyezte. A Coincheck az FSA felszólítását követően ígéretet tett a fogyasztóvédelmi előírások azonnali erősítésére és egy kockázatkezelési rendszer kialakítására. A pénzügyi hatóságnak nincs olyan szabálya, amely tiltaná a kevésbé biztonságos kriptopénztárcák használatát, vagy előírná, hogy a digitális pénz mekkora részét kell biztonságosabb technológiával tárolni. Egy újabb lopás esélye tehát továbbra is nagyban függ a kereskedő gyakorlatától és biztonsági intézkedéseitől.

Japán tavaly a világon elsőként szabályozta országos szinten a kriptopénz-kereskedelmet. Az országban 2017 áprilisától kell a kriptodeviza-kereskedőknek az államnál regisztrálniuk magukat, de a korábban működő vállalkozások, köztük a Coincheck, a hivatalos regisztráció megszerzése nélkül is folytathatták tevékenységüket. A testület eddig 16 kereskedő regisztrációját végezte el, és még ugyanennyi vár engedélyezésre. A Coincheck esete a biztonsági kockázatokkal kapcsolatos aggályokat kelthet a befektetőkben, ami valószínűleg a kriptodevizák árfolyamára is nyomást gyakorol majd.

A kockázatok miatt nem ajánlják befektetésre

Nem ajánlja befektetésre a kriptopénzeket a nagy volatilitás, az ármanipuláció, valamint az adatvesztés és a lopás veszélye miatt a Deutsche Bank. A pénzintézet alapkezelőjének befektetési igazgatója szerint a teljes tőke elvesztését kockáztatják a kriptopénzbe fektetők. Markus Müller szerint sokkal nagyobb szabályozottságra, biztonságra és átláthatóságra, valamint hivatalos kereskedési helyszínekre van szükség ahhoz, hogy a digitális pénzekre reális befektetési eszközként lehessen tekinteni. A kriptopénz-kibocsátóknak együtt kellene működniük a szabályozó hatóságokkal, mert a szabályozások a visszaélések és bűncselekmények megakadályozását célozzák. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.