Szerdán járt le egy fontos jelentéskötelezettséggel járó határidő az amerikai részvénypiacon. Eddig kellett a 100 millió dollárnál nagyobb portfóliót kezelő hedge fundoknak az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC) jelenteniük, hogy 2017 utolsó negyedévében miként alakították át a portfóliókat. Bár másfél hónap jelentős csúszás, ugyanakkor több befektetési stratégia is épül ezeknek a speciális, nem mindenki által elérhető alapkezelői döntéseknek a lekövetésére. A legnagyobb érdeklődés hagyományosan olyan nagybefektetők döntéseit övezi, mint Warren Buffett, Soros György, David Einhorn, Carl Icahn vagy Ray Dalio.
A világ legnagyobb fedezeti alapjaként számontartott, 160 milliárd dollárt mozgató Bridgewater Associatest kezelő Ray Dalio egyik figyelemre méltó döntése, hogy növelte a portfóliójában az arany árfolyamát követő két ETF, az SPDR Gold Shares és az iShares Gold Trust súlyát. Ezt azzal indokolta, hogy a következő 18-24 hónapra vetítve nőtt az amerikai recesszió valószínűsége. Mint arra a Bloomberg emlékeztetett, Dalio már tavaly augusztusban jelezte a befektetőknek, hogy érdemes az arany súlyát a portfóliókban ötről tíz százalékra növelni. A Bridgewaterben a nyersanyagok súlya a döntés hatására a negyedik negyedévben 6,16 százalékra nőtt. Bár súlya csökkent, de még mindig a pénzügyi szektor szerepel a legnagyobb, 86,1 százalékos aránnyal.
Dalio a német részvénypiac általános visszaesésére számít, erre utal, hogy olyan nagyvállalatok shortolásába fogott, mint a Deutsche Bank, az Allianz, az Adidas, a Bayer, a D-Telekom és a BASF. A Deutsche Bankban, az Allianzban és a BASF-ben a short kitettség már a teljes részvénymennyiség 0,8 százalékát érinti. A Reuters írásából az is kiderül, hogy a Bridgewater de-cember végéig az európai vállalatok esésére 14 milliárd dolláros short állományt épített fel. A Bridgewater-portfólió értéke eközben csupán 3 százalékkal nőtt 2017-ben.
A magyarországi részvénypiacon a Richter egyik pénzügyi befektetőjeként ismert Blackrock portfóliójában a legnagyobb súllyal – 21,2 százalékkal – az információtechnológiai cégek szerepelnek, a pénzügyi vállalatok pedig 17 százalékot képviselnek. A Blackrock által elért éves hozam 19,62 százalék volt, ami minimálisan elmarad az S&P index 2017-es teljesítményétől. A Blackrocknak több Amazon-, Apple-, Caterpillar- és Bank of America-papírja volt a negyedév végén, mint a megelőző időszakban.
A szintén az első tíz hedge fund közé sorolt Citadel 28,4 százalékos eredményt ért el, ami már nagyobb arányú az S&P 500 index tavalyi emelkedésénél. A Citadel Advisors hedge fundban a pénzügyi és a tech cégek képviselik a legnagyobb súlyt 18, illetve 19 százalékos aránnyal. Növelték a portfólióban a Bank of America, a Facebook és az Alibaba részarányát, egyúttal csökkentették a Verizon és a Goldman Sachs részvényeinek kitettségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.