Idén eddig 2,3 százalékkal emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) harmadik számú mutatója, a 25 régiós vállalat tőzsdei teljesítményét tükröző CETOP index. A CETOP 2151 pontról 2200-ig kapaszkodott, de január 23-án 2305 ponton járt lokális csúcson a mutató. Ezen a szinten legutóbb 2011 nyarán volt az index. Január 23-ig csak kisebb lendületvesztésekkel emelkedett a CETOP, de utána szinte folyamatos volt a csökkenés. A kedvező nemzetközi hangulatban január 23-án nemcsak ez a mutató, hanem a BUX és a CECE is egy hónapos csúcson zárta a kereskedést. A CETOP-nál az a pontos megfogalmazás, hogy azon a szinten határozták meg a nap végi értéket. A CETOP index ugyanis nem real time.
A szintén régiós index CECE 2,28, míg a CETOP pontosan 2,27 százalékkal emelkedett az utolsó 2017-es kereskedési nap és február 7. között. A BÉT fő mutatója, a BUX ezen az időtávon kisebb mértékben, 0,8 százalékkal drágult.
Ezt részben az indokolja, hogy az osztrák, a lengyel, a cseh és a román blue chipek is jobban teljesítettek ebben az időszakban, mint a magyarok. Ez a tőzsdék vezető indexeinek januári változásában is látható.
A CETOP-ot 346,2 ezer euró értékben használták referenciamutatóként 2017 első negyedévében a BÉT közlése szerint. A BUX-nál ez 267,5 ezer euró volt, ami azt jelenti, hogy a hazai intézményi befektetők körében nagyobb vagyon referenciamutatójaként szolgál a CETOP, mint a BUX.
A CETOP-ba bekerülő vállalatokat a kapitalizáció és a féléves forgalom alapján válogatják ki. A CETOP és a bécsi tőzsde régiós indexe, a CECE változása szinte teljesen azonos. Bár éppúgy régiós mutató a CECE, de fontos eltérés, hogy abban csak három országból szerepelnek papírok, viszont összesen 32 komponens teljesítményét veszik figyelembe. Tíz-tíz magyar és cseh, illetve 12 lengyel részvény együttes mutatójáról van szó. Míg a BÉT CETOP indexében csak az OTP Bank, a Mol, a Richter és a Magyar Telekom szerepel, addig a CECE mutatóba – bár csupán 0,03 és 0,21 százalék közötti súllyal, de – az Opus, a Waberer’s, a CIG Pannónia, a Graphisoft, az ANY Biztonsági Nyomda és az FHB is beleszámít. A magyar részvények összesen 18,34 százalékkal számítanak bele a CECE-be. Súlyozást tekintve a CETOP és a CECE nagy része megegyezik, ezt tükrözi a két index rendkívül hasonló teljesítménye.
A CETOP-ot egyébként még 2002-ben azért alakították ki, mert a CECE-ben alulsúlyozottak voltak a magyar papírok, így annak alternatívája volt akkor. Ezt a helyzetet 2016-ban egy szabálymódosítással a CECE már megszüntette, ám a hazai alapkezelőknek az is fontos céljuk volt a CETOP létrehozásával, hogy annak menedzsmentje Magyarországon legyen.
Az induláskor még húsztagú CETOP-pal szembeni elvárás az volt, hogy a közép-európai régió szabályozott piacára bevezetett részvények, ezeken keresztül a közép-európai részvénypiac egészének teljesítményét tükrözze, és referenciamutatóként szolgáljon a befektetőknek. Ez meg is valósult, egy másik célkitűzés viszont, hogy strukturált és származékos termékek alapját képezhesse, még nem. Indexkövető alap, határidős kereskedés a CETOP-ra nincs. A BÉT egy korábbi felmérése szerint CETOP ETF-re nincs jelentős igény a hazai alapkezelők körében, hiszen ők hozzáadott értéket a régió papírjainál az aktív kezelésben tudnak teremteni. Részben ez indokolja, hogy a CETOP nem real time.
A CETOP kalkulációjában fontos figyelembe venni, hogy az index az osztalékfizetéseket nem fekteti újra be a kosárba. A kelet-közép-európai régió legnagyobb tőkeértékű és tőzsdei forgalmú vállalatainak teljesítményét tükrözi a CETOP index, így abba a blue chipek kerülnek az érintett piacokról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.