A Rába árfolyama szerdán újra emelkedett, fél órával zárás előtt 3,1 százalékos plusz után 1485 forinton állt azt követően, hogy kedden 4 százalékos eséssel korrigálta a kurzus a hétfői 15 százalékos ugrást. Ez csaknem tízéves csúcs, hiszen 2008 augusztusa óta nem volt ilyen drága a papír.
A rali mögött nem volt hivatalos bejelentés, sem megrendelésről sem másról nem jelent meg közlemény. Sokak szerint eddig kimaradt a Rába azon cégek árfolyam-emelkedéséből, melyekről kispapírelemzések készülnek a Budapesti Értéktőzsde támogatásával, és ezt hozza most be. Egyes piaci információk szerint a Rába részvényeinek tőzsdei forgalmában az elmúlt napokban történt emelkedés nem arra utal, hogy egy nagybefektető vagy intézményi szereplő zsákolná a papírokat. Vélhetően a spekulánsok közt terjedtek el olyan hírek, amelyek alapján elkezdték venni a Rába részvényeit.
Piaci pletykaként felmerült az is, hogy a Rába ingatlanvagyonát külön cégben, akár szabályozott ingatlanbefektetési társaságban (SZIT) bevezetnék a tőzsdére. A Rába Nyrt. tulajdonában áll egy Győr központjához közeli, 40 hektáros terület. A helyi Árkád bevásárlóközpont mögötti rész egy csaknem üres telek, amely részben a Mosoni-Duna partján fekszik, és amelyen korábban üzemek voltak (ezeket azóta lebontották). A Rába Nyrt. közzétett 2016-os IFRS szerinti konszolidált pénzügyi kimutatásaiban a terület befektetési célú ingatlanként 338,2 millió forintos bekerülési nyilvántartási értéken szerepelt, de a kiegészítő melléklet adatai szerint 2016 végi valós értéke 4,57 milliárd forint volt. A valós értéket egy külső független értékbecslő állapította meg a hasonló ingatlanok piaci árának figyelembevételével.
Kevéssé valószínű, hogy a Rába SZIT-et alapítana, és akár két céggel lenne jelen a hazai parketten, ugyanakkor teljes valószínűséggel nem zárható ki, mert a többségi tulajdonos szándékait nem ismerjük. A Rába alapvető profilja nem az ingatlanfejlesztés, és kérdés, hogy bele akarna-e vágni egyedül egy olyan projektbe, melyben nincs tapasztalata
– mondta Rátkai Orsolya, az OTP Bank Elemzési Központjának elemzője. Valószínűbb, hogy a Rába keres egy ingatlanbefektetőt, aki megvásárolná az ingatlant, amelyet a járműipari cég már 2011 óta árul.
„A SZIT létrehozása azért sem valószínű a Rába részéről, mert a befektetési formára olyan előírások vonatkoznak, amelyek ebben az esetben nem teljesülnek. A jogszabály szerint a SZIT portfóliójában lévő ingatlanok közül egyik értéke sem haladhatja meg a mérlegfőösszeg 30 százalékát. Ez nyilván megoldható egy telekkönyvi darabolással, de a győri ingatlan nem termel bevételt, így osztalékot sem tud fizetni, márpedig egy SZIT-nél alapkövetelmény, hogy az éves eredmény 90 százalékát így fizessék ki a befektetőknek – hívta fel a figyelmet Rátkai Orsolya. – A Rába egyben akarja eladni a kérdéses területet, de annak hasznosításához önkormányzati közreműködés szükséges. A közművesítés és az útfejlesztés megvalósítása egy esetleges lakópark megépítéséhez vagy az ingatlan kereskedelmi hasznosításához jelentős költséggel járna, és jó esetben az önkormányzatnak is részt kellene ebből vállalnia.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.