BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtöri a védővám az acélipart

Néhány amerikai acélipari társaságot leszámítva negatív hatásai lesznek a védővámnak, Európát­ pedig eláraszthatják termékeikkel a piacukat elveszítő legnagyobb beszállító országok – figyelmeztet elemzésében a Moody’s.

Az európai acélgyártókra nézve negatív, míg tengerentúli szektortársaik számára pozitív fejlemény az amerikai elnök azon terve, mely szerint extra vámot vetne ki az importált acélra és alumíniumra – írta elemzésében a Moody’s. A szakértők szerint a 25, illetve 10 százalékos védővám azonnali keresletnövekedést hoz majd az amerikai piacon, ami áremelkedést eredményez, javítva a cégek készpénztermelő képességét.

Forrás: AFP

Az elmúlt időszakban már csökkenésnek indult az acélimport az Egyesült Államokban, a melegen hengerelt acél tonnánkénti ára elérte a 800 dollárt, ami hétéves csúcsnak számít. Az extra vám kivetésének a U.S. Steel lehet az egyik legnagyobb haszonélvezője. A társaság, amely elsősorban az energetikai szektor számára gyárt csővezetékeket, az elmúlt három évben rendre negatív üzemi eredményről jelentett, miután az olcsó importtermékek elárasztották a piacát. A Moody’s arra számít, hogy a Nucor, a Steel Dynamics és az AK Holding EBITDA-növekedési dinamikája is gyorsulhat az intézkedés hatására, mindhárom társaság részvényeinek árfolyama érdemben emelkedett a bejelentés hírére. A védővámnak hosszabb távon ugyanakkor nem lesz ennyire kedvező a hatása – kongatták meg a vészharangot a szakértők. A magasabb acélárak csökkenthetik a feldolgozóipar versenyképességét, a költségek növekedése, a végtermékek drágulása pedig lassíthatja az amerikai gazdaságot, és növelheti a munkanélküliséget is. Becslések szerint az acélra épülő iparágak 4,6 millió személyt foglalkoztatnak az Egyesült Államokban.

A leginkább érintett társaságok az alkatrészgyártók, a légiiparban és a járműiparban érdekelt cégek lesznek. A nagyobb vállalatok rendelkeznek elég likviditással ahhoz, hogy a hirtelen megugró nyersanyagárakkal is boldoguljanak, a kisebb cégek viszont sebezhetők, készpénztermelő képességük romlik majd, ahogy egyre nagyobb raktárkészletet kell felhalmozniuk, emellett az üzemi eredményük is lényegesen visszaeshet. Hasonlóan negatív hatása lesz az intézkedésnek az exportőr vállalatokra nézve, amelyek a versenyképességük gyengülését külföldi telephelyek létesítésével igyekeznek majd enyhíteni, ám ez is újabb, jelentős befektetéseket igényel.

Az európai gyártókra nézve is negatív hatású a vám, nem pusztán az amerikai piac elvesztése, hanem amiatt is, mert az olcsó acél még nagyobb mennyiségben érkezik majd a vén kontinensre, tovább rontva ezzel az ágazat jövedelmezőségét. Mindez leginkább a Thyssenkruppra és az Ovako Groupra helyez majd nyomást, hiszen ha Amerika legnagyobb beszállítói, Brazília, Dél-Korea, Tajvan, Oroszország és Törökország Európába irányítják át a készleteiket, az 35 százalékkal növelné a jelenlegi, 40 millió tonnás import mennyiségét. A szakértők szerint néhány társaság, köztük az Outokumpu és az ArcelorMittal olcsóbban megúszhatja, hiszen földrajzilag diverzifikáltabb a tevékenysége, ráadásul mindkét cég bevételeinek nagyjából 20 százaléka az amerikai piacról származik, ami kompenzálhatja az Európában elszenvedett veszteségeket.

Megrendült a befektetői bizalom

A vártnál jóval nagyobb mértékben romlott az euróövezetben a befektetői hangulat, amit a szakértők az Egyesült Államok és az EU között a vámtételek miatt kirobbant szópárbajnak tulajdonítanak. A Sentix német gazdaságkutató intézet közel ezer befektető megkérdezésével készült indexének márciusi értéke 24 pontra esett a februári 31,9 pontról. A piac 31 pontra várta a mutatót. A Sentix Németországra vonatkozó mutatója a februári 36,2 pontról 29,1 pontra csökkent. A hat hónapra előretekintő alindex 2016 februárja óta legalacsonyabb szintre, mínusz 2,5 pontra esett a februári 5,5 pontról.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.