A korábbi években tapasztalt mozgásokkal ellentétben jelentősen csökkent a forint volatilitása az euróval szemben az elmúlt egy-két évben, gyakorlatilag a világ egyik legstabilabb devizapárjává vált az euró-forint. Ez több tényező miatt alakult így, de a legfontosabb érv a forint mellett a jelentős fizetésimérleg-többletben rejlik, amely megközelítőleg a GDP 3 százalékát is eléri, így minden más változatlansága mellett ez egy forintot erősítő tényező az euróval szemben.
A makroadatok terén is pozitív az általános kép, az ország külső sérülékenysége tovább csökkent a devizaadósság mérséklődésével, miközben a növekedési számok, bár lassultak, összességében továbbra is erősek. Ezzel szemben áll a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikája, amely stabil, de nem túl erős forintot szeretne, ezért a kamatok alacsonyan tartása mellett különböző nem konvencionális intézkedésekkel segíti gyengébb irányba a hazai fizetőeszközt.
A forint szempontjából láthatóan továbbra is fontos tényező a fejlett piaci kötvényhozamok alakulása, különösen a német és áttételesen az amerikai 10 éves hozam mozgása. Az európai kötvénypiacon egyelőre nem látható eladói nyomás, a növekedés lassult, az infláció továbbra is nyomott és az Európai Központi Bank még ott áll a vételi oldalon, tehát egyelőre nem kell attól tartani, hogy elszállnának a hozamok, és ez hirtelen gyengülést okozna.
Számos piaci szereplő azonban arra számít, hogy a következő hónapokban gyorsulni fog az infláció, és ennek hatására emelkedhetnek a kötvénypiaci hozamok és gyengülhet a forint is – ez a legfontosabb kockázat a forint gyenge irányát tekintve. Az elmúlt napokban számos fejlődő piaci deviza kapott méretes ütést (rubel, török líra), de a forint láthatóan rezisztens tudott maradni egy ilyen környezetben is. Összességében stabil maradhat a forint, és egy szűkebb kereskedési sávban mozoghat az euró-forint árfolyam, melynek alsó széle 307-308, felső széle 314-316 forint közelében lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.