BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel harmadával nőtt tavaly az SZHISZ eredménye

Az előző évinél több mint 30 százalékkal magasabb, 3,6 milliárd forintos eredménnyel zárta a 2017-es évet a SZHISZ.

Az előző évinél több mint 30 százalékkal magasabb, 3,6 milliárd forintos eredménnyel zárta a 2017-es évet a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) – jelentette be pénteki közgyűlése után az intézmény. A közgyűlésen a szervezet 21 tagja – a szövetkezeti hitelintézetek, a Takarékbank és a Magyar Fejlesztési Bank – elfogadta az SZHISZ múlt évi beszámolóját, és megállapították, hogy a szervezet, az integrációs törvény tavalyi módosításával megerősített hatósági jogkörében eljárva, eredményesen segítette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti munkáját.

Az eredményt az SZHISZ a közgyűlés döntése értelmében teljes egészében tartalékba helyezte, ezzel is hozzájárulva a Takarék csoport szavatolótőkéjéhez, amelyben az integrációs szervezet részesedése már megközelíti a kétharmadot.

A szervezet saját tőkéje a tavalyi eredménynövekedéssel 2017 végére megközelítette a 170 milliárd forintot.

A Takarék csoport jelentősen megújult – emlékeztetett a közgyűlésről kiadott közlemény. Több mint félszáz takarékszövetkezetből 2017 végére 12 regionális központú, tőkeerős, stabil és hatékonyan működő pénzintézet jött létre szakmai és üzleti alapokon, elsősorban a földrajzi közelség és az azonos vagy nagyon hasonló környezeti adottságok jobb kihasználásával.

E folyamatban az SZHISZ feladata a takarékok integrációjának megújítása, működésük szabályozása és irányítása, illetve az intézményvédelmi feladatok ellátása.

A legutóbbi, 2017 nyarán hatályba lépett törvénymódosítás eredményeként tovább bővültek a szervezet jogkörei, irányelveket bocsát ki, amelyekkel meghatározza a takarékszektor alapvető fejlődési irányát, alapelveit, és amelyekkel elősegíti a szektor egységességének megteremtését, hatékonyságának növelését.

Az SZHISZ ellenőrzési szakterülete 2017-ben 24 vizsgálatot folytatott le. Ebből 11 volt korlátozott átfogó, tíz az MNB felhívására végzett utó-, illetve egyedi, kettő az MNB felhívására végzett cél-, egy pedig témavizsgálat. Ezek egy kivételével lezárultak, az esetek többségében vizsgálati levéllel, kisebb részben pedig jelentést megküldő levéllel, utasítással vagy ügyvezetői döntéssel.

A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.