Az EKB több lépcsőben lezárja az eszközvásárlási programját: szeptemberig marad a jelenlegi (30 milliárd eurós) vásárlási ütem, majd decemberig ezt megfelezik, majd lezárják a programot.
A Bloomberg tudósításában kiemelte, hogy a kamatkondíciókon nem változtatnak előreláthatóan 2019 nyaráig. A hírekre nagyot gyengült az euró árfolyama: a dollárral szemben 1,173-ig esett a kurzus, a nap közben még 1,18 felett is járt az árfolyam, majd 3 óra előtt már 1,17 alá csökkent.
Az EKB Kormányzótanácsa Rigában tartott mai ülésén gondosan megvizsgálta az inflációs pálya tartós kiigazítása felé tett előrelépéseket, figyelembe véve az eurorendszer szakértőinek legfrissebb makrogazdasági prognózisát, az ár- és béroldali nyomás mérőszámait, valamint az inflációs kilátásokat övező bizonytalanságokat is – olvasható az EKB közleményben. A Kormányzótanács ennek a felülvizsgálatnak az alapján a következő döntéseket hozta:
A csütörtökön hozott monetáris politikai döntések fenntartják a meglehetősen laza monetáris politikát, amely biztosítja, hogy az infláció középtávon folyamatosan, tartós ütemben tartson a 2 százalék alatti, de ahhoz közeli szintekhez
– olvasható a közleményben.
Mario Draghi szerint az euróövezet elég erős ahhoz, hogy leküzdje a nagyobb kockázatokat – olvasható a Bloomberg tudósításában. Az EKB elnöke szerint ez igazolja a döntésüket, miszerint befejezik az eszközvásárlást. Mario Draghi a sajtóértekezleten ostorozta a protekcionista kereskedelmi intézkedéseket, miközben elvetette azokat a feltételezéseket, hogy az euróövezet harmadik legnagyobb gazdasága, Olaszország hátat fordítana az eurónak. Az MTI összeállítása szerint bejelentette azt is, hogy az EKB rontott az euróövezet idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzésén.
Az új adat már figyelembe veszi a bejelentett kereskedelmi intézkedéseket, amelyek hatása egyelőre még csak korlátozott – mondta Mario Draghi.
Az EKB azzal számol legújabb előrejelzésében, hogy az euróövezet idei hazai összterméke (GDP) 2,1 százalékkal nő az eddig várt 2,4 százalék helyett, a jövő évi gazdasági növekedéssel kapcsolatos becslését 1,9 százalékon tartotta.
Az EKB idén és jövőre egyaránt 1,7 százalékos inflációval számol az eddig – ugyancsak mindkét évre – várt 1,4 százalék helyett.
Mario Draghi csütörtökön az amerikai importvámok kivetésére utalva kijelentette: a protekcionista kereskedelmi intézkedések azzal a kockázattal járnak, hogy alááshatják a bizalmat a világgazdaságban, meggyengíthetik az intézményi keretek alapjait. Az Európai Központi Bank vezetője szerint „komoly károkat okozhatnak a protekcionista intézkedések, amelyek meggyengíthetik azokat az intézményi alapokat, amelyek révén hosszan tartó prosperitás volt a jellemző a II. világháború óta”.
Az euróhoz képest erősödött, a frankkal és a dollárral szemben viszont gyengült a forint a főbb devizákhoz képest csütörtök délután, miközben az euró veszített árfolyamából a dollárral szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.