A Konzum és az Opus csoport jövőjéről tartott előadást Fekete Péter, a Konzum Nyrt. vezérigazgató-helyettese a Világgazdaság Tőzsdekonferencia 2018 – A fák tényleg az égig nőnek? című konferenciáján. A Konzum-Opus csoportot befektetési holdingként pozícionálják a kis- és intézményi befektetők számára is. A cégek működése nagy átfedést mutat a nyugat-európai magántőke-befektetésekkel, vagyis átvilágítanak felvásárlásra alkalmasnak tűnő vállalkozásokat, és ha megfelelőnek tartják őket, tulajdonrészt vásárolnak.
Jelenleg elsősorban Magyarországon fektetnek be, de a régiót is szem előtt tartják.
Fontos a helyismeret, a piacismeret, a nyelvismeret és a kapcsolatrendszer, ezzel a tudással mi rendelkezünk – mondta Fekete Péter.
A befektetési döntéseiknél a jól diverzifikációra törekszenek, emellett a hosszútávú értéknövekedést tartják szem előtt. A lakossági és az intézményi befektetők egyaránt fontosak a csoport számára mind a részvény-, mind a kötvényfinanszírozás terén. Az Opus-Konzum csoport példája nem egyedi, a régióban számos hasonló cég működik. Mindkét társaság négyféle iparágra koncentrál. A Konzum esetében ezek az idegenforgalom, a pénz- és tőkepiac, az ingatlanpiac, valamint a vagyonkezelés. Az Opus a termelőipar, a mezőgazdaság, a média/IT szektor és az energetika területén fektet be.
Ezek azok az iparágak, amelyek a magyar gazdaság jelentős stratégiai ágazatai, jelentős növekedési potenciállal rendelkeznek
– mondta Fekete Péter.
Amellett, hogy a két holdingcég is tőzsdén van, a leányvállalatok egy részének is ott forognak a papírjai a parketten. Mindkét társaságban lesznek tőkeemelések a megvásárolt befektetésekhez kapcsolódóan. Ezek után a Konzum sajáttőkéje 60 milliárd forintra nő majd, az Opusé pedig 125 milliárd forintra emelkedik – ez több mint a tízszerese a jelenleginek. Július végén új Konzum-részvényeket vezetnek be a tőzsdére, ehhez befektetői tájékoztató is készül, amelyből további információhoz jutnak a részvényesek.
A cégcsoport legutóbb bejelentett tranzakciója a 4iG informatikai cégben történt tulajdonszerzés volt. A társasággal az a cél, hogy egyfajta platformként abban egyesítsék a csoport informatikai érdekeltségeit köztük a Takarékinfóban lévő részesedést – mondta Jászai Gellért, a Konzum Nyrt. elnök-vezérigazgatója, az Opus igazgatóságának a tagja. Az informatikában komoly jövő van, a csoport célja az, hogy a szektor teljes vertikumát ebbe a cégbe integrálják. A Konzum a jövő héten tartja rendkívüli közgyűlését, ahol a részvényesek a papírok tizedeléséről is szavazhatnak majd.
A célunk a likviditás növelése
– mondta Jászai. Az Opus már bekerült az MSCI-indexbe, szeretnék, ha a Konzum is eljutna ide, ennek egyik feltétele a megfelelő kapitalizáció és közkézhányad mellett a likviditás. A két holdingcég összevonásának lehetőségét is vizsgálják, vannak érvek a fúzió mellett és ellene is – mondta a Konzum elnök-vezérigazgatója. A két cég együttes piaci kapitalizációja 1,5 milliárd euró körül lehet a konszolidációk után, ami körülbelül akkora, mint a Magyar Telekom tőzsdei értéke. Hátrányt jelenthet viszont, hogy a két holdig különféle iparágakba fektet be, egy összeolvadás így az intézményi befektetők számára megnehezítheti a cég részvényének az elemzését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.